Hlavní obsah

Pustím vám do Evropy uprchlíky, hrozí Erdogan

26. 10. 2019, 15:11 – Istanbul • Aktualizováno 26. 10. 2019, 15:59

Pokud evropské země nepodpoří plány Ankary na vytvoření bezpečnostní zóny na severovýchodě Sýrie, Turecko otevře hranice a nechá uprchlíky jít do Evropy, pohrozil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara tvrdí, že chce v Sýrii u turecké hranice zřídit bezpečnou zónu, do níž má být přemístěna velká část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nacházejí v Turecku.

Foto: Murat Kula/presidential Press Of, Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Článek

Pokud Rusko nesplní své povinnosti vyplývající z dohody uzavřené mezi Ankarou a Moskvou, Turecko samo „vyčistí” oblast na syrsko-turecké hranici od kurdských milic YPG.

Turecko zlikviduje kurdské milice v bezpečnostní zóně, vyhrožuje Erdogan

Turecká invaze

Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří, jež má umožnit stažení kurdských milic z 30 kilometrů širokého pásma. Na stažení podle dohody mezi Ruskem a Tureckem dohlíží ruští vojenští policisté.

Tusk: Unie se nenechá vydírat

Turecký prezident již před pár dny na začátku turecké ofenzivy v Sýrii Evropě pohrozil, že bude-li situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře milionům uprchlíků a nechat je odejít do Evropy.

Ruští vojáci dohlédnou na odsun Kurdů, dohodl Putin s Erdoganem

Turecká invaze

Předseda Evropské rady Donald Tusk na to tehdy reagoval, že se unie nenechá Erdoganem vydírat. „Nikdy nepřipustíme, aby byli uprchlíci zneužíváni jako zbraň a k našemu vydírání,” řekl Tusk.

Reklama

Související články

Erdogan sází v Sýrii na Rusko

18. 10. 2019, 21:08

Kurdské milice SDF/YPG se stahují, oznámil v pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s odvoláním na sdělení z turecké armády. Pohrozil, že pokud by se...

Výběr článků