Hlavní obsah

Virus eboly zmutoval, mohl by se snáze šířit

– Paříž/Addis Abeba

Virologové z Pasteurova institutu v Paříži zjistili, že virus eboly, který zasáhl Guineu, zmutoval. Nyní se pokoušejí zjistit, zda by tyto mutace mohly způsobit jeho snazší šíření. Ebola si už v západoafrických zemích vyžádala životy nejméně 8795 lidí.

Foto: Eddie Keogh, Reuters

Výzkum léků na ebolu v Jennerově institutu v britském Oxfordu

Článek

Vědci zkoumají stovky vzorků krve nakažených z Guineje. Zaměřují se především na proměny viru, které by umožnily jeho snazší přenos.

„Víme, že se virus dost mění,“ uvedl genetik Anavaj Sakuntabhai. To není nijak překvapivé, protože ebola patří stejně jako HIV nebo chřipka mezi RNA viry, které používají k přenosu genetické informace jednodušší ribonukleovou, a ne deoxyribonukleovou kyselinu. Jsou tudíž náchylnější k mutacím, a to viru umožňuje rychleji se přizpůsobit novým podmínkám.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sakuntabhai zdůraznil, že zkoumání mutací je klíčové: „Je důležité pro diagnózu (nových případů) a pro léčbu. Potřebujeme vědět, jak se virus (mění), abychom udrželi krok s nepřítelem.“

Riziko mutace

Genetik upozornil i na některé nové případy, které ukazují na hrozbu snazšího šíření. „Viděli jsme teď několik případů, které nemají žádné symptomy, jsou to zcela asymptomatické případy.“

Nakažení, u nichž se virus nijak neprojevuje, podle něj představují extrémní riziko: „Tito lidé mohou virus snáze šířit, ale zatím to nevíme. Virus sám se může změnit na méně smrtelný, ale mnohem nakažlivější, což je něco, čeho se obáváme.“

Pro virus je jako pro každého parazita nevýhodné, když hostitele rychle zabije. Čím déle hostitel žije, tím déle žije virus a může se dál šířit.

Virolog Nottinghamské univerzity Jonathan Ball ale upozorňuje na to, že zatím není jasné, zda počet případů lidí bez symptomů je u aktuální epidemie vyšší než u předešlých. V absolutních číslech to platí, ale může to také souviset s mnohem větším počtem nakažených než u předchozích epidemií. V západní Africe se nakazilo přes 22 tisíc lidí.

Dalším rizikem je, že by virus začal využívat více hostitelských organismů, a především že by se mohl šířit i vzduchem, a nejen přímým kontaktem s tělními tekutinami nakaženého. To se však zatím nestalo: „U žádného krevního viru, jako jsou HIV nebo hepatitida B, se zatím nestalo, že by se mohl šířit vzduchem. Taková mutace by musela být velká.“

Nakažených ubývá

Počet onemocnění ebolou v západní Africe se snížil a snahou je teď nejen šíření choroby zbrzdit, ale epidemii zcela zastavit. Uvedla to ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jednoho z představitelů OSN ale zdaleka není vyhráno a je nutné pokračovat v maximálním úsilí.

Související téma

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Virus eboly. Neexistuje lék ani vakcína a 90 procent nakažených tímto virem umírá.

„Počet případů se snižuje týden od týdne a na mnoha místech se blíží k nule, nemoc ale přetrvává ve třetině oblastí nejpostiženějších zemí. Setkáváme se ještě občas s náhlými novými ohnisky a s překvapivými nezmapovanými případy osob, které nebyly v kontaktu s nemocnými,“ řekl David Nabarro, který je koordinátorem OSN pro boj s touto smrtelnou krvácivou horečkou. Nabarro to řekl v Addis Abebě, kde v pátek začne summit afrických zemí, který se bude zabývat i ebolou.

Reklama

Související témata:

Související články

Pacient nula: Ebolu spustil dvouletý Emile

Dvouletého chlapce Emileho, který si hrál v dutém stromě, v němž žili infikovaní netopýři, označili vědci za pacienta nula, tedy toho, kdo před rokem rozšířil...

Výběr článků

Načítám