Hlavní obsah

Soud zveřejnil obvinění Trumpa, obsahuje 37 bodů

9. 6. 2023, 20:04

Americká prokuratura viní bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze zločinu ve 37 bodech, floridský soud v pátek zveřejnil padesátistránkový dokument s obviněním velké poroty.

Foto: U.s. Justice Department, Reuters

Floridský soud zveřejnil obvinění Donalda Trumpa

Článek

Trump, v některých bodech společně se svým osobním asistentem Waltem Nautou, je obviněn mimo jiné z maření spravedlnosti a držení utajovaných informací, z nichž některé se týkaly vojenských operací a vojenských kapacit jiných států. Některé z těchto informací, konkrétně mapu vojenské operace, Trump podle prokuratury vědomě sdílel s neoprávněnou osobou.

Trumpovi po konci jeho prezidentství v lednu 2021 vznikla povinnost odevzdat veškeré utajované dokumenty a takzvané prezidentské záznamy Národnímu archivu USA. Trump však některé dokumenty odevzdal se značným zpožděním a některé neodevzdal vůbec, v jeho floridském sídle v Mar-a-Lago je agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) našli až v srpnu 2022. Mezi tisíci nalezenými dokumenty byla zhruba stovka označených jako „tajné“ nebo „přísně tajné“.

Podle dnes zveřejněného obvinění byly v krabicích v Trumpově kanceláři, koupelně, skladu nebo sále některé z nejcitlivějších amerických vojenských tajemství, včetně informací o americkém jaderném programu, vojenských operacích a kapacitách jiných států, včetně jejich jaderných programů, a amerických plánů akce v případě napadení země. Dokumenty pocházely od ministerstva obrany, Ústřední zpravodajské služby (CIA), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a dalších agentur.

Trump byl obviněn kvůli přechovávání tajných dokumentů

„V červenci 2021, když už nebyl prezidentem, poskytl Trump rozhovor ve své kanceláři v golfovém klubu The Bedminster Club,“ stojí v obvinění. Trump se tehdy setkal se dvěma lidmi, s nimiž jednal o psaní knihy. Z přepisu nahrávky jednání je patrné, že Trump dotyčným, kteří nedisponovali bezpečnostními prověrkami, ukazuje dokument, který nazývá „přísně tajným“ a „plánem útoku“. „Jako prezident jsem to mohl odtajnit… teď už nemůžu, ale pořád je to tajné,“ řekl Trump podle přepisu zvukového záznamu.

Foto: U.s. Justice Department, Reuters

Floridský soud zveřejnil obvinění Donalda Trumpa

Setkání se datuje do doby krátce poté, co list The New Yorker napsal, že šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley nařídil svým podřízeným americkým generálům, aby zajistili, že Trump v závěru svého prezidentského mandátu nevydá žádné rozkazy, které by byly v rozporu se zákonem. Milley se podle listu tehdy obával, že by Trump trval na vojenském útoku na Írán, informovala dnes stanice CNN, která přepisem nahrávky disponovala už dříve.

Obvinění bývalého amerického prezidenta z federálních zločinů nemá v americké historii obdoby a nyní přichází v době, kdy je Trump podle předvolebních průzkumů vedoucím kandidátem na cestě k republikánské nominaci do volebního boje o Bílý dům v roce 2024.

Trump se před soudem v této kauze poprvé objeví v úterý v Miami. Jeho případ byl přidělen soudkyni Aileen Cannonové, což americká média hodnotí jako „malé vítězství“ pro bývalého prezidenta a jeho právní tým; Cannonová už v kauze Trumpových utajovaných dokumentů vydávala dílčí rozhodnutí v loňském roce, a to spíše ve prospěch Trumpa. Jako soudkyni Cannonovou jmenoval na Floridě sám Trump v roce 2020, připomíná agentura AP.

Trump novou gratulací Kim Čong-unovi popudil republikánské spolustraníky

„V naší zemi máme jen jedny zákony a ty platí pro všechny… v mé kanceláři pracují jedni z nejtalentovanějších prokurátorů ministerstva spravedlnosti. Případ vyšetřovali v souladu s těmi nejvyššími etickými standardy a v tom budou pokračovat,“ řekl dnes večer zvláštní vyšetřoval Jack Smith, jehož tým vyšetřování Trumpa vede. „Má kancelář bude vzhledem k veřejnému zájmu usilovat o rychlý průběh procesu v souladu s  právy obviněných,“ dodal Smith v krátkém prohlášení, po kterém nepřijímal novinářské dotazy.

Foto: Charlie Neibergall, ČTK/AP

Donald Trump

Reklama

Související témata:

Výběr článků