Hlavní obsah

Trump byl obviněn kvůli přechovávání tajných dokumentů

9. 6. 2023, 5:31 • Aktualizováno 9. 6. 2023, 6:03

Americký exprezident Donald Trump tvrdí, že byl trestně obviněn z přechovávání utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti to bezprostředně nepotvrdilo. Podle The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení.

Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Americký exprezident Donald Trump

Článek

Bílý dům věc odmítl komentovat. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy řekl, že stojí při Trumpovi.

Nové obvinění je pro Trumpa další právní překážkou v jeho snaze vrátit se po volbách v roce 2024 do Bílého domu. NYT připomíná, že je to vůbec poprvé v americké historii, kdy bývalý prezident čelí federálnímu obvinění. V dubnu si v New Yorku vyslechl obvinění v kauze peněz za mlčení.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Dokumenty zabavené v Mar-a-Lago. Snímek ze srpna 2022

„Zkorumpovaná Bidenova administrativa informovala mé právníky, že jsem byl obviněn, pravděpodobně v kauze falešných krabic,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social a dodal, že byl předvolán, aby se v úterý dostavil k federálnímu soudu v Miami.

Ve videu exprezident prohlásil, že je „nevinný muž“ a že Spojené státy jsou „národem v úpadku“. „Je to podvod, celé je to podvod,“ prohlásil s tím, že se jedná o „vměšování do voleb“ a snahu zničit jeho pověst.

Problémy bývalého prezidenta se zákonem se stupňují v době, kdy vede kampaň s cílem vrátit se do Bílého domu po volbách na podzim příštího roku.

Trump už čelí obžalobě prokuratury v New Yorku, podle níž zfalšoval několik obchodních záznamů ve snaze zakrýt platbu údajné milence v době vrcholící předvolební kampaně v roce 2016.

Foto: Steve Helber, ČTK/AP

Trumpova rezidence Mar-a-Lago

Prokuratura ve státě Georgia zase vyšetřuje pokus Trumpa a jeho spojenců zvrátit nátlakem výsledek volby prezidenta v roce 2020. Nejnovější obvinění je však podle agentury AP zřejmě nejzávažnější.

Trump při odchodu z úřadu na začátku roku 2021 přepravil na Floridu krabice s vládními dokumenty, přestože podle zákona měl všechny oficiální záznamy na konci jeho mandátu převzít Národní archiv.

FBI odnesla stovku dokumentů

Archiváři od Trumpa sice na začátku roku 2022 převzali 15 krabic obsahujících i dokumenty podléhající utajení, ve floridské rezidenci Mar-a-Lago však zůstávaly další citlivé materiály.

Neochota Trumpova týmu spolupracovat vyústila loni v srpnu v prohlídku jeho bydliště, při níž agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zajistili mimo jiné přes stovku dokumentů označených jako důvěrné, tajné či přísně tajné.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy na Twitteru obvinění označil za velkou nespravedlnost a „temný den“ pro USA. „Je nesmyslné, aby prezident obžaloval svého protikandidáta. Joe Biden uchovával tajné dokumenty po celá desetiletí,“ uvedl McCarthy.

„Já a každý Američan, který věří v právní stát, stojíme na straně prezidenta Trumpa proti této velké nespravedlnosti,“ dodal.

Exprezident spustil novou sbírku

Trump se v současné době nachází v Bedminsteru ve státě New Jersey. Agentura AP s odkazem na nejmenovanou informovanou osobu uvádí, že prokurátoři Trumpovy právníky kontaktovali krátce předtím, než exprezident oznámil, že byl obviněn.

Podle agentury AP do 20 minut od svého oznámení spustil Trump sbírku na svou kampaň do prezidentských voleb v roce 2024.

Biden, Trump a ti druzí. Kandidátů do Bílého domu začalo přibývat

Reklama

Výběr článků