Hlavní obsah

Nemají úctu k lidskému životu. Ukrajina hlásí, že Rusko neevakuuje lidi ohrožené záplavou

6. 6. 2023, 17:57

Evakuaci po protržení Kachovské přehrady potřebuje zhruba 40 tisíc lidí. Kvůli ruské okupaci ale Kyjev může odvézt jen 17 tisíc. Uvedl to ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin. Přes 25 tisíc ohrožených totiž podle něj žije na územích okupovaných ruskou armádou. Kostin zároveň okupační správu obvinil, že neevakuuje.

Voda z protržené přehrady zaplavila ChersonVideo: Reuters

 
Článek

„Okupanti neevakuují. Je to další do nebe volající případ neúcty k lidskému životu a mezinárodnímu právu,“ zdůraznil Kostin. Uvedl také, že očekává náležitou odpověď na dnešní události ze strany Evropy i celého světa.

Foto: Reuters

Protržená Kachovská přehrada

Ukrajinská služba pro mimořádné situace oznámila, že do šestnácti hodin místního času (15:00 hodin SEČ) se podařilo zatím evakuovat 1300 osob. Zatopeno je nyní podle ní 13 obcí na pravém břehu Dněpru, který mají pod kontrolou ukrajinské síly, včetně asi 300 domů.

Mluvčí služby zároveň ujistil, že záchranné složky v tuto chvíli mají dostatek sil i prostředků, aby mohly na situaci reagovat.

Hladina v Chersonu stoupla o dva metry

Mezitím už hladina podle serveru vesty.il v Chersonu stoupla o dva metry. Kritické úrovně může dosáhnout 24 hodin po zničení inženýrských staveb. O odpálení přehrady informovaly úřady před šestou ráno našeho času.

Podle šéfa chersonské regionální správy Oleksandra Prokudina lze nejhorší očekávat, až hladina stoupne o pět metrů.

Kritické úrovně měla voda podle ranního vyjádření místních ukrajinských vojenských představitelů dosáhnout během pěti hodin. Podle modelu z loňského roku by v případě protržení hráze Kachovské přehrady měl být Cherson zaplaven do 19 hodin. Většina přístavního města by měla odolat, hrozí ale zaplavení přístavu.

Ukrajina ze zničení přehrady viní Rusko, ruští představitelé z téhož obviňují ukrajinské jednotky.

Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že zatím nemá nezávislé informace o příčině protržení Kachovské přehrady. Ukrajina žádá svolání Rady bezpečnosti OSN.

Čas se krátí. Voda zaplavila Novou Kachovku a už je v ulicích Chersonu

Reklama

Výběr článků