Hlavní obsah

Ukrajinci dostávají povolávací rozkazy i na plážích a diskotékách

31. 7. 2022, 7:39 – Kyjev

Zatímco jedni Ukrajinci se snaží dostat do války jako dobrovolníci, jiní dostávají povolávací rozkazy na plážích a v nočních barech. Je docela možné, že na technoparty narazíte na pracovníka vojenské správy, píše zpravodajský server Meduza.

Foto: Reuters

Ukrajinští vojáci se přesouvají do Severodoněcku.

Článek

Ukrajinci, kteří neslouží v armádě, stále častěji potkávají pracovníky vojenských správ, a to i v supermarketech, na benzinkách, plážích, a dokonce v horách. Povolávacími rozkazy „trestají“ narušitele veřejného pořádku a řidiče „pod vlivem“.

Ve vojsku je podle posledních údajů více než 700 tisíc Ukrajinců. Na začátku války jich bylo 250 tisíc mužů a žen. Již po prvních ruských náletech ráno 24. února stály u vojenských správ fronty dobrovolníků. Počet členů domobrany během měsíce přesáhl 100 tisíc. Do boje se vydali i lidé bez jakýchkoliv zkušeností a základního výcviku. Střílet, kopat zákopy a obsluhovat zbraně učili nováčky zkušenější vojáci. Oficiální údaje o počtu dobrovolníků nejsou.

Ukrajina před zimou vyhlásí povinnou evakuaci Doněcké oblasti. Kvůli vytápění

Po pěti měsících války fronty před vojenskými správami nestojí. Většina toužících bojovat už dávno podepsala kontrakt, anebo čeká na mobilizaci.

„Chybějící dokumenty, nedostatek míst ve výcvikových centrech a také byrokracie jsou nejčastější důvody, kvůli kterým dobrovolníky posílají domů, aby čekali, až jim zavolají,“ řekl Meduze Ihor z Charkova, který s výcvikem začal až ve 152. den války.

Razie v nočních klubech

S prací vojenských správ bývají občas nespokojeni nejen dobrovolníci, ale i ti, kdo dostali odklad od nástupu služby v armádě. Povolávací rozkazy dostávají i ti, kterým se bojovat nechce. Fakticky je lze obdržet kdykoliv a kdekoliv na Ukrajině. V Kyjevě, kde se na počátku léta opět otevřely restaurace, obchody a nákupní centra, se odehrály „razie“ v nočních klubech, tvrdí bývalý barman Maksim Ladyko. Noční kluby kvůli zákazu vycházení zavřou dveře ve 23:00 a návštěvníky nevypustí dříve než v pět ráno. A právě tehdy přicházejí s povolávacími rozkazy.

Rozvědka: Wagnerovci povraždili zajatce bez vědomí Moskvy. Báli se, že inspekce odhalí zpronevěru

Noční život může být pro lidi „psychoterapií svého druhu“, a proto se jej jedni snaží stihnout ještě před zákazem vycházení a druzí se baví za zavřenými dveřmi. Fakticky zákon neporušují, ale i tak se o ně může zajímat policie – a vojáci. Koncem června kyjevská policie během dvou nocí zkontrolovala 420 zařízení – a pracovníci vojenských správ při těchto raziích v klubech a barech předali 219 povolávacích rozkazů.

Někdejší kyjevská továrna na stuhy se přeměnila v jedno z hlavních míst nočního života. Policie tam vpadla 25. června a odvedla si všechny přítomné, kterým sejmula otisky prstů a předala příkazy dostavit se na vojenskou správu. Nikdo je neuposlechl, protože za to napoprvé hrozí jen pokuta. Ale o týden později zde policisté znovu vyrazili dveře. Když žádný večírek nenašli, vykradli sklad humanitární pomoci, psal jeden ze zaměstnanců na sociálních sítích. Policie slíbila vyšetřování.

Povolávací rozkazy na benzince i festivalech

Razie se nepodnikají jen v Kyjevě. Na sociálních sítích je množství snímků a videí o tom, jak lidé dostávají povolávací rozkazy na nejneobvyklejších místech. Například 14. června je v Oděse rozdávali na pláži a na nábřeží. Rozkaz dostal i přiopilý návštěvník kyjevského jezera Vyrlycja. V Zakarpatí je rozdávali u bazénu, v Ivanofrankivské oblasti je dávali řidičům ve frontě před benzinkou. Staly se případy, že povolání do armády přišlo jako trest za řízení „pod vlivem“.

Rusové zřejmě postavili v Chersonské oblasti provizorní mosty, tvrdí Británie

V Zakarpatí u hranic s Maďarskem a Slovenskem se pořádá množství festivalů. Jeden z nich se koná na horských loukách v Karpatech. „Je to sraz hippies. Samozřejmě je tam spousta narkotik. Už na první louce narazíte na dým, který rozhodně není z ohníčků. Dříve sem policie nechodila,“ vylíčil Roman z Kyjeva. „Na druhé louce najednou okolo nás proběhl jeden z účastníků a křičel: ‚Ekosexuálové, sjednoťte se! Oni přišli!‘ Všichni se chechtali, ale v tom uviděli vojáky a policii. Vylezli do hor, aby nám rozdali povolávací rozkazy!“ dodal s tím, že sám dal přednost útěku do lesa.

Policie a vojenská správa případ nekomentovaly.

Roman tvrdil, že se na začátku války hlásil do pluku Azov, ale odmítli ho, protože má ploché nohy a chybí mu jedna ledvina. V Zakarpatí si toho nemuseli všimnout.

Osmadvacetiletý Makar se bojovat nechystá. Voják je podle něj povolání jako každé jiné a lidé by si je měli zvolit vědomě, přestože zuří válka. Sám má „jiné životní plány“. Na začátku března odvezl ženu, matku a babičku z Kyjeva do zakarpatského městečka Usť-Čorna. Tam mu poradili, ať auto s kyjevskými značkami schová do garáže a sám nevychází na ulici, protože Kyjevany tu nemají rádi a místní domobrana, úředníci a jejich příbuzní se chopili rozdávání povolávacích rozkazů s mimořádným nadšením.

Ztráta spisu za tisíc dolarů

Cosi podobného se podle šestadvacetiletého Dmytra z Kyjeva dělo ve Lvovské oblasti. Spolu s bratrem znervózněli, když z pootevřeným dveří na vojenské správě uslyšeli hlas lékaře z povolávací komise: „Pokud nezkolaboval přímo tady, má ruce a nohy, tak je způsobilý!“.

Věznici s ukrajinskými zajatci v Olenivce nechali Rusové explodovat. Máme důkazy, tvrdí Kyjev

Dmytrova bratra a otce zde odvedli k domobraně, ale o den později se dozvěděli, že za tisíc dolarů lze jejich spisy „ztratit“.

Roman, Makar a Dmytro neslouží v armádě na základě zákonných důvodů.

Advokát Rastislav Kravec vysvětluje, že při mobilizaci může dojít k mnoha případům porušení zákona. Ten sice nezakazuje předat povolávací rozkaz v nákupním středisku či v baru, ale nejspíše se tak porušuje zákonem stanovená procedura, podle které vojenské správy mají předem vědět, koho a kdy povolají.

Chaotické povolávání do armády kritizují i mnozí vojáci. Jeden z dobrovolníků se pozastavil nad tím, že na frontě hyne intelektuální elita, nejlepší z nejlepších, ale mezitím do armády povolávají lidi s problémy a závislostmi. „Bránit vlast je čest, a ne trest. Ozbrojené síly, bránící vlast před Rusy, nejsou nápravným zařízení pro zločince,“ míní Borys Chmelevskyj.

Podobný názor mezitím projevil i ministr obrany Oleksij Reznikov. Naopak náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin si myslí, že k doplnění armády mají posloužit lidé porušující zákaz vycházení a bavící se na plážích a večírcích, zatímco druzí bojují.

Reklama

Související témata:

Výběr článků