Článek
„Slovensko zůstalo jednou z mála zemí v Evropě, které nadále ctí památku sovětských vojáků, kteří osvobodili svět od nacismu. Premiér republiky Robert Fico, který zpočátku vystupoval proti rusofobii a hájil pozici vzájemně výhodných vztahů s Ruskem, koncem října loňského roku prohlásil, že považuje za svou osobní povinnost zúčastnit se akcí na počest 80. výročí vítězství v Moskvě,“ píše agentura RIA Novosti.
Ta Fica uvádí jako třetího zahraničního hosta v pořadí hned za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Nácvik přehlídky ke Dni vítězství v ulicích Moskvy

Ruské stíhací letouny Su-25 přelétají nad Rudým náměstím v Moskvě během nácviku ke Dni vítězství.
Ruská agentura připomíná, že se o Ficově účasti na akci v Moskvě spekulovalo poté, co se objevily informace, že kvůli zdravotním komplikacím v důsledku loňského atentátu zrušil několik schůzek. „Sám Fico však tyto zvěsti 4. května vyvrátil,“ upozorňuje RIA Novosti.
Jako dalšího evropského lídra za ním agentura uvádí srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, přijet má i prezident bosenské autonomní Srbské republiky Milorad Dodik, kterého letos bosenský soud odsoudil k ročnímu vězení kvůli odporu proti nařízením vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu, který má za úkol v zemi udržet mír.
Palestince zastoupí Abbás, Izrael velvyslanec
Mezi hosty je i šéf Palestinské správy Mahmúd Abbás, přitom na úrovni velvyslance má být zastoupen také Izrael.
Z Latinské Ameriky má přijet brazilský levicový prezident Lula da Silva, venezuelský autoritář Nicolás Maduro či prezident komunistické Kuby Miguel Díaz-Canel.
Přehlídky se zúčastní také lídr Komunistické strany Vietnamu To Lam, egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, mongolský prezident Uchnaagijn Chürelsüch či prezidenti Burkiny Faso a Konžské republiky Ibrahim Traoré a Denis Sassou-Nguesso.
Z postsovětských zemí mají přijet běloruský prezident Alexandr Lukašenko, kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, hlava Ázerbájdžánu Ilham Alijev, arménský premiér Nikol Pašinjan, tádžický prezident Emómalí-ji Rahmón, kyrgyzský lídr Sadyr Žaparov a prezidenti Uzbekistánu a Turkenistánu Šavkat Mirzijojev a Serdar Berdimuhamedow. Mezi zahraniční hosty přitom Rusové počítají i zástupce mezinárodně neuznané Abcházie, separatistického regionu Gruzie.
Původně avizovaný indický premiér Nárendra Módí kvůli napětí v Kašmíru do Moskvy nakonec nepřijede.

Historické tanky T-34 projíždějí Moskvou během nácviku na Den vítězství.