Hlavní obsah

Fico se cítí lépe na Rudém náměstí než v Praze. Hrubě poškozuje slovenské zájmy, prohlásil Korčok

11:47
11:47

Poslechněte si tento článek

Slovenský premiér Robert Fico se cítí lépe v Moskvě na Rudém náměstí než v Praze, prohlásil v rozhovoru pro Novinky Ivan Korčok, jeden z lídrů slovenské opozice (Progresivní Slovensko) a také neúspěšný kandidát na prezidenta. Podle něj Fico svoji zahraniční politikou poškozuje nejen zájmy Slovenské republiky, ale také vztahy s Českem, které ochladly právě kvůli východnímu směřování země.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Ivan Korčok během debaty prezidentských kandidátů před druhým kolem

Článek

Co říkáte na to, že maďarská státní televize v den návštěvy Viktora Orbána v Bratislavě vysílala národní hymnu se záběry na Bratislavský hrad?

Ona to vysílá pravidelně a já jsem na to poukázal proto, že si myslím, že není adekvátní, aby národní symbol, kterým je Bratislavský hrad, a státní symbol, kterým je vlajka, byly zahrnuty pod státní symbol, tedy hymnu Maďarské republiky. Dlouhodobě mluvím o tom, že Slovensko a Maďarsko jsou země, které si jsou velmi blízké. Máme vztahy protkané především vzájemnými vztahy mezi lidmi. Je to velká síla, která nás spojuje.

Pravda ale je i to, že máme odlišný názor na společnou historii, kterou jsme prožili. Ta historie nás nemá rozdělovat. Především si myslím, že pokud něco potřebujeme, tak aby na obou stranách Dunaje byla vzájemná empatie a takové věci, jako je zahrnutí slovenského státního symbolu pod maďarský státní symbol, není projevem empatie.

Z mé strany šlo o naprosto přirozený krok a zodpovědnost, kterou jsem jednoduše měl i jako ministr zahraničních věcí. A bylo by ku prospěchu věci, abychom tuto vzájemnou empatii pěstovali.

Čeho tím tedy Maďaři chtěli dosáhnout?

Myslím si, že je to jakýsi projev nebo odkaz Maďarům samotným pro sebe, kteří takové symboly z území, které bylo kdysi součástí Rakouska-Uherska, potřebují inkorporovat i do své přítomnosti. Ta historie se nedá změnit, je odlišně vnímána a nesmí nás rozdělovat. Na to, aby nás nerozdělovala, je potřeba historii přijmout takovou, jaká je, a pokud to je potřeba, tak se o ní bavit.

Fico s Orbánem jsou vlastně jediní lídři zemí EU a NATO, kteří jezdí za Putinem do Kremlu. Co tento nastolený směr, kterým se slovenská vláda vydala, znamená pro zemi?

Je to další projev zásadní změny zahraniční politiky ze strany slovenského premiéra. Já se ale dnes nacházím v Praze, kde zastupuji vedoucí opoziční stranu Progresivní Slovensko, a mojí úlohou zde v Praze, a dříve ve Varšavě, v Bruselu, v Kyjevě a brzy také v Londýně a ve Francii, je mluvit o tom, že na Slovensku je alternativa k tomu, co vidíme dnes v podání vlády Roberta Fica. Jeho politika koneckonců vede i k tomu, že máme zmrazené mezivládní vztahy se dvěma nejbližšími národy v Evropě, mezi Slovenskem a Českem.

Vnímám to tedy jako hrubé poškozování zájmů Slovenské republiky. Pro české čtenáře a pro české publikum chci zdůraznit, že Robert Fico nereprezentuje Slovensko, a už vůbec ne slovenskou společnost. Je to jeho osobní pohled na svět a na roli Ruska, kterou my jednoduše odmítáme a kritizujeme. Pro české publikum je důležité, že na Slovensku je politická alternativa, kterou je naše strana a další opoziční strany, které tuto politiku odmítají. Pokud dostaneme podporu ve volbách, určitě tyto věci napravíme.

Co Fico sleduje návštěvami Moskvy a výroky, že Ukrajina přijde o třetinu území a že Bratislava Kyjevu už nikdy nepošle ani náboj? Když ho Zelenskyj pozval do Kyjeva, tak nedorazil.

Je to velmi cynické ignorování toho, co znamená ruská agrese. To není ani ohrožení našeho souseda, je to přímo jeho ničení a také ohrožení a ničení evropské bezpečnostní architektury. A tohle předseda vlády Slovenské republiky nejen ignoruje, ale hlavně cynicky zneužívá k domácímu politickému soupeření. Je totiž pravda, že slovenská společnost je do značné míry polarizována, rozdělena i v postoji k Rusku a ruské agresi vůči Ukrajině. Je to tedy cynické zneužívání emocí, které jsou přítomny na Slovensku. My za opozici říkáme, že je to v naprostém rozporu se státním zájmem.

Jak Fica a jeho politiku ovlivnil loňský atentát v Handlové?

Výběr článků

Načítám