Článek
Protestující se s vlajkami Rumunska i Evropské unie shromáždili v ulicích metropole Bukurešti a dalších velkých měst, jako jsou Kluž, Brašov, Bistrita, Galati, Pitesti, Baia Mare a Alba Iulia.
V Bukurešti došli k budově vlády a poté k sídlu Sociálnědemokratické strany (PSD), na které házeli toaletní papíry. Skandovali přitom „demisi”, „zloději” a „PSD, rudý mor”. Chtěli také vypsat nové volby.
V jihorumunském městě Mioveni protestovalo kolem 6000 lidí již v úterý. Ve středu pak stovky demonstrantů dorazily před sídlo vlády, když kabinet prostřednictvím mimořádného dekretu schválil daňovou reformu.

Tisíce lidí v rumunských městech demonstrovaly proti daňové a soudní reformě.
Na té řadě občanů vadí hlavně to, že nově mají příspěvky na sociální zabezpečení odvádět pouze zaměstnanci a nikoli i zaměstnavatelé. Změny podle kritiků mohou způsobit snížení platů pracovníků soukromého sektoru. Nesouhlas kromě odborářů vyjádřili i někteří investoři a prezident Klaus Iohannis.
Strach z nárůstu korupce
Protesty proti připravované reformě soudního systému se konaly již minulou neděli. Více než 10 000 lidí tehdy projevilo obavu z možného oslabení boje proti korupci.

Protivládní protest v Bukurešti
Plánované úpravy, o kterých by měli zákonodárci brzy hlasovat, omezí pravomoci protikorupční prokuratury. Ta je velmi aktivní při vyšetřování vysokých politických a státních činitelů a řadu jich už pohnala před soud. Znepokojení z navrhovaných změn dala najevo i Evropská komise, někteří diplomaté a Iohannis.
Za začátku roku vyšli Rumuni do ulic, když byla na konci ledna chválena novela trestního zákona. Za trestný čin už neměla být považována korupce a zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200 000 lei (1,2 miliónu Kč). [celá zpráva] Vláda nakonec ustoupila a novelu zrušila. [celá zpráva]