Hlavní obsah
 

Rumunská vláda osvobozuje korupčníky, po celé zemi propukly nepokoje

Rumunsko má za sebou jedny z největších nepokojů v novodobé historii země. Do ulic Bukurešti a dalších měst po celé zemi vyšly stovky tisíc lidí, které rozzuřil vládní dekret omilostňující mimo jiné desítky politiků a úředníků odsouzených za korupci. Demonstrace asi 150 tisíc lidí v hlavním městě se zvrhla v násilné střety s policií.

 
Rumunská vláda osvobozuje korupčníky, po celé zemi propukly nepokoje

„Přišli jsme, abychom ochránili naši zemi před zločinci, kteří se pokusili rozložit právní stát v Rumunsku. Abychom chránili naše práva a zájmy, nikoli jejich skryté zájmy,“ řekl BBC Nicolae Stancu, který se účastnil demonstrace v Bukurešti.

Někteří protestující před vládními budovami v rumunské metropoli odpalovali zábavní pyrotechniku a dýmovnice, policie odpověděla slzným plynem.

Někteří demonstranti házeli pyrotechniku.

Foto: Inquam Photos, Reuters

Sociálnědemokratický premiér Sorin Grindeanu dekret vynesený v úterý hájí tím, že je třeba ulevit přeplněným věznicím. Nově tak bude kriminalizována jen korupce jen v případě, že vznikne škoda převyšující 200 tisíc lei, tedy přibližně 2,1 miliónu korun.

Kritici namítají, že premiér jde na ruku svým politickým spojencům. Dekret mimo jiné pomůže šéfovi vládní sociální demokracie Liviu Dragneaovi. Znepokojen je také Brusel, který už varoval rumunskou vládu, aby neustupovala ze snahy potírat korupci.

„Sledujeme poslední vývoj v Rumunsku s velkými obavami, boj s korupcí musí být posílen, nikoli zastaven,“ řekl podle BBC předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Demonstrace v Bukurešti

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků