Hlavní obsah

Polsko má rekord v počtu případů nákazy koronavirem, největší problém je u hranic s Českem

1. 8. 2020, 15:33

Polsko hlásí další rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem, za uplynulý 24 hodin jich je 658, o jednoho více než za předchozí den. Nejvíce případů je ve Slezsku, které sousedí s Českou republikou.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

V zemi se potvrdila nákaza novým koronavirem celkově u 46 346 lidí, počet úmrtí se zvýšil na 1721, když podle sobotní informace tamního ministerstva zdravotnictví v souvislosti s koronavirem zemřelo dalších pět lidí.

Na Slezské vojvodství na jihu Polska připadá 214 nových případů, více než 100 jich ale má i Malopolské vojvodství. Vláda zvažuje regionální zpřísnění ochranných opatření, včetně omezení provozu restaurací, obchodů nebo kin.

Nakažených v Evropě přibývá. Politici mluví o druhé vlně

Koronavirus

Ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski v sobotu uvedl, že se omezení může týkat i svatebních oslav, protože právě ty se staly v minulých týdnech zdrojem nákazy.

„Zvažujeme, zda v oblastech s nejvyšším počtem infekcí nezavést omezení pro účast na svatbách,” řekl. Vláda teď povoluje svatební účast do 150 hostů.

Nejvážnější situace je mezi horníky ve slezském regionu. Zdravotnické úřady rychlý nárůst počtu infikovaných spojují s uvolněním ochranných opatření a s pracovními podmínkami v dolech, kde je obtížné zajistit dostatečný odstup mezi lidmi.

Denní přírůstek počtu nakažených nad 600 Polsko zaznamenává od čtvrtka, kdy jich bylo 615, v pátek pak 657 a v sobotu 658. Vláda tento týden nevyloučila obnovu karanténních opatření pro lidi, kteří se vracejí ze zemí, kde se situace také začala zhoršovat. Žádné konkrétní rozhodnutí ale kabinet zatím neučinil.

V Polsku rapidně přibývá nakažených

Koronavirus

Polsko prvního nakaženého ohlásilo 4. března, 20. března vyhlásilo epidemii a po dalších jedenácti dnech omezilo pohyb lidí. Část omezení země zrušila 20. dubna a další uvolnění následovala v květnu a v červnu.

Premiér Mateusz Morawiecki před několika dny nevyloučil, že se Polsko bude muset vrátit ke karanténě - hovořil o 12 až 14 dnech. Zvažuje se karanténa pro lidi, kteří přijíždějí ze zemí, kde je nakažených stále mnoho a kde se situace zhoršuje. Morawiecki jmenoval Španělsko, vládní mluvčí navíc také Francii.

Reklama

Související články

V Polsku rapidně přibývá nakažených

26. 7. 2020, 15:54

Počet nově nakažených koronavirem v Polsku byl v sobotu 584, což je šestý nejhorší výsledek v zemi od vypuknutí pandemie. V neděli dopoledne přibylo dalších...

Výběr článků