Hlavní obsah

Polsko je připraveno postavit novou železnou oponu, řekl Duda

2. 2. 2023, 14:58

Polsko je odhodláno postavit novou železnou oponu, která ho ochrání před Ruskem. Když to bude potřeba, postaví ji Poláci až do nebes, prohlásil jejich prezident Andrzej Duda ve středu v Rize během setkání se svým lotyšským protějškem Egilsem Levitsem.

Foto: AP

Andrzej Duda

Článek

„Jsem připraven na to, že železná opona bude znovu spuštěna, pokud budeme mít za východní hranicí co do činění s agresivním státem, který chce zabíjet své sousedy, zabrat jejich území a odebrat jim svobodu. To já jsem připraven postavit železnou oponu až do nebes, jen abychom si je udrželi daleko od nás,“ prohlásil Duda.

Učinil tak podle agentury PAP v reakci na výzvy, aby nepřipustil spuštění nové železné opony, která za takzvané studené války rozdělovala západ a východ Evropy.

„Ať si Rusko nechá svůj ruský svět pro sebe, jestli se Rusům líbí. Nám se nelíbí,“ řekl Duda. Věří, že i díky členství v Severoatlantické alianci bude Polsko s to odolat všem pokusům o ovládnutí cizí vládou.

Francie pošle do Polska instruktory k výcviku Ukrajinců. O stíhačkách je ochotna jednat

Evropa

Kdy a kde přesně by případně měla nová železná opona vyrůst, Duda nijak nespecifikoval.

Polsko, které od počátku ruské invaze na Ukrajinu patří mezi hlavní spojence Kyjeva, vynaloží podle Dudy veškeré úsilí, aby nevypukla válka, která by postihla celý region. Proto buduje odstrašující vojenské síly a zvětšuje výdaje na obranu, které nedávno překročily dvě procenta hrubého domácího produktu. Letos podle hlavy státu zřejmě dosáhnou čtyř procent HDP.

Probíhající ruská invaze na Ukrajinu, od jejíhož zahájení 24. února uplyne rok, podle Dudy přinesla vážné změny způsobu, jakým mnoho lidí nahlíží na bezpečnost a budoucnost světa. „Jsme svědky vzkříšení, výbuchu ruského imperiálního komplexu, který vyústil v agresi vůči naší části Evropy,“ varoval Duda.

Duda si volal s Pavlem

Prezidentské volby

Reklama

Související témata:
Železná opona

Výběr článků