Hlavní obsah

Německo odmítlo zákaz dovozu ruské ropy a plynu

7. 3. 2022, 19:01 – Berlín

Německý kancléř Olaf Scholz v pondělí odmítl výzvy USA a Ukrajiny, aby se součástí mezinárodních sankcí staly zákazy dovozu ruské ropy a plynu. Uvedl, že bez nich se Evropa neobejde.

Foto: Reuters

Německý kancléř Olaf Scholz

Článek

„Evropa záměrně vyňala dodávky energie z Ruska ze sankcí,“ řekl Scholz podle severu Politico. „V tuto chvíli nelze zajistit energii pro Evropu k vytápění, dopravě, výrobě elektřiny a pro průmysl jiným způsobem,“ vysvětlil Scholz, proč Evropa nezakáže dovoz ropy a plynu z Ruska. „Má zásadní význam pro poskytování veřejných služeb a každodenní život našich občanů,“ uvedl kancléř.

Ukrajinská vláda s podporou řady amerických i evropských politiků tvrdila, že Západ musí ukončil import ruské ropy a plynu, aby se tak zastavilo financování války proti Ukrajině.

Scholz uvedl, že jeho vláda i evropští partneři „měsíce tvrdě pracují“, aby našli alternativy k ruským dodávkám, ale dodal, že „to nemůže být přes noc“.

Cena plynu v Evropě nadále roste

Kancléř vystoupil den poté, co americký ministr zahraničí Anthony Blinken v neděli řekl, že USA a EU „aktivně jednají“ o zákazu dovozu ruské ropy. Japonsko se k nim mělo podle místních médií přidat.

Benzin už za 50 korun, vláda zváží strop

Maďarský ministr financí Mihaly Varga pravil, že by jeho vláda nepodpořila žádné sankce na ruskou energetiku.

V pondělí zmínil, že už stávající sankce uvalené na Rusko poškodily maďarskou ekonomiku.

Reklama

Výběr článků