Článek
Axios uvedl s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáními Putina s Trumpem i íránskými představiteli, že Rusko podporuje dohodu Íránu s USA i za cenu, že Írán nebude smět obohacovat uran. Dva další zdroje také uvedly, že Rusko o svém postoji, že by Írán měl přijmout jadernou dohodu, informovalo i izraelskou vládu. „Víme, že toto řekl Putin Íráncům,“ uvedl vysoký izraelský představitel.
Putin dal podobný názor najevo i francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.
Írán návrh odmítl, požaduje zachování možnosti obohacovat uran. „Putin by podpořil nulové obohacování. Povzbuzoval Íránce, aby o to usilovali, a měli tak lepší pozici v jednáních s USA. Íránci řekli, že o tom nebudou uvažovat,“ řekl serveru vysoký evropský představitel obeznámený s otázkou.
Rusové už dali najevo, že by vysoce obohacený íránský uran odvezli a Teheránu následně poskytli uran obohacený na 3,67 procenta pro jaderné elektrárny a malé množství uranu obohaceného na 20 procent pro výzkumné účely.
Írán podle zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii obohatil čtyři metráky uranu na 60 procent, což z hlediska mírového využití nedává smysl.
Na zprávu Axiosu zareagoval íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Diplomatům v Teheránu podle serveru The Times of Israel řekl, že jakákoli nová dohoda o jaderném programu uzavřená podle smlouvy o nešíření jaderných zbraní musí respektovat právo Íránu obohacovat uran pro mírové účely: „Rád bych zdůraznil, že jakékoli vyjednané řešení musí respektovat právo íránského lidu obohacovat uran.“
Další vysoký íránský diplomat dodal, že jakákoli další jednání mohou být jen o jaderném programu a ne o vojenské síle, jako je arzenál balistických raket. Musí také garantovat, že po podepsání dohody budou zrušeny sankce na Írán. Arakčí dodal, že by Írán obnovil v nové formě spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.“
Ruské ministerstvo zahraničí zprávu Axiosu odmítlo jako pomluvu, napsal list The Moscow Times. „Vypadá to jako nová politická kampaň zacílená na zvyšování napětí okolo íránského jaderného programu,“ uvádí se v prohlášení.
„Neustále a opakovaně jsme zdůrazňovali nutnost řešení krize týkající se íránského jaderného programu výhradně politickými a diplomatickými prostředky a vyjádřili jsme ochotu pomoci najít vzájemně přijatelná řešení,“ vzkazují dále Rusové.