Hlavní obsah

Tvrdý chlap, drsňák. Trumpovi imponuje Šarova teroristická minulost

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Ohromný dojem udělal na amerického prezidenta Donalda Trumpa syrský vůdce Ahmad Šara, o němž je známo, že patřil k teroristické organizaci Al-Káida, bojoval proti invazi americký sil do Iráku a strávil pět let v amerických vězeních pro džihádisty včetně nechvalně proslulého Abú Ghrajbu. Pro Trumpa je to ale „mladý, atraktivní chlap“ se „silnou minulostí“.

Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa (vlevo) se syrským vůdcem Ahmadem Šarou (vpravo). Uprostřed sedí saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.Video: Reuters

Článek

Trump se s prozatímním syrským prezidentem, jak Syřané nazývají post, který Šara zastává, sešel ve středu v saúdskoarabském Rijádu. Americký prezident tam o den dřív vyhlásil zrušení sankcí proti Sýrii, z nichž většina sahá do dob režimu svrženého prezidenta Bašára Asada.

Se Šarou pohovořil ve společnosti saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, jehož počínání, především zapojení do vraždy nepohodlného novináře Džamála Chášukdžího, dříve Washingtonu také vadilo.

Foto: Profimedia.cz

Ahmad Šara ještě jako Abú Muhammad Džúlání

Trump prohlásil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Šara je podle něj „mladý, atraktivní chlap, drsňák“. „Silná minulost, velmi silná minulost – bojovník. Má skutečnou šanci udržet to pohromadě,“ poznamenal podle webu The Times of Israel.

Šara byl světu dříve znám jako Abú Muhammad Džúlání. Prvních sedm let života strávil v Saúdské Arábii, kde jeho otec pracoval jako ropný inženýr. Poté se přestěhoval do Damašku – města, do kterého přijel jeho dědeček po izraelské okupaci syrských Golanských výšin.

S Al-Káidou proti Američanům

Na prahu dospělosti doputoval do iráckého Bagdádu, kde bojoval proti invazi amerických sil a nejspíš se mnohokrát v boji střetl s americkými a spojeneckými vojáky.

Byl členem a později s vlastní teroristickou organizací spojencem teroristické sítě Al-Káida. USA na jeho dopadení i kvůli organizování sebevražedných útoků v Iráku vypsaly odměnu 10 milionů dolarů (dnes něco přes 222 milionů korun).

Foto: Omar Albam, ČTK/AP

Ahmad Šara alias abú Muhammad Džúlání hovoří k věřícím v damašské Umajjovské mešitě.

Zajat byl Šara v roce 2006. Tehdy byl podle The Times of Israel mezi nejbližšími spolupracovníky šéfa Al-Káidy, abú Músy Zarkávího, podle irácké tajné služby dokonce jeho zástupcem. Prošel několika věznicemi pod kontrolou americké armády včetně míst jako Abú Ghrajb či Camp Bucca.

Propuštěn byl právě v době, kdy v roce 2011 začalo syrské povstání. Překročil tehdy hranice s taškami plnými hotovosti a s posláním rozšířit vliv skupiny Al-Káida a vytvořit ze Sýrie radikální islamistický stát.

Tehdy vznikla skupina Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), i když pod jiným názvem: Fronta an-Nusrá. Požehnání k tomu dal i vůdce takzvaného Islámského státu (IS) abú Bakr Bagdádí.

„Drsňákovy“ sliby

Ještě před pěti lety byla sice skupina HTS na hranici kolapsu, Šara však postupně zúročil snahu změnit svůj obraz z obávaného islamistického teroristy na politického lídra, který dokáže oslovit široké skupiny obyvatel.

Po Asadově pádu nový syrský režim v čele se Šarou sliboval, že žádné náboženské čistky nenastanou. „Drsňákovy“ sliby ale vzaly rychle za své. Masakry civilistů z řad alávitské menšiny to začalo, nyní se stala terčem islamistických vládních milic další menšina – drúzové.

Výběr článků

Načítám