Článek
Neformální setkání vůdců USA a Sýrie se konalo těsně před účastí Trumpa na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
Podle tiskové mluvčí Bílého domu Karoline Leavittové turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán pochválili Trumpa za zrušení sankcí vůči Sýrii. Salmán to označil za „odvážné“.

Americký prezident Donald Trump a syrský prozatímní prezident Ahmad Šara
Trump podle Leavittové Šarovi při setkání řekl, že má „obrovskou příležitost udělat ve své zemi něco historického“. Také podle ní vyzval Sýrii, aby podepsala Abrahámovy dohody s Izraelem a „řekla všem zahraničním teroristům, aby opustili Sýrii“.
Abrahámovské dohody jsou bilaterální smlouvy o normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy. První byly podepsány v září 2020 s SAE a Bahrajnem za zprostředkování USA. U podpisu byl tehdy přítomen Trump.
Today, President Trump, at the invitation of Crown Prince Mohammed bin Salman, met with Syrian President Ahmad al-Sharaa. President Erdogan of Turkey joined by phone. President Erdogan praised President Trump for lifting sanctions on Syria and committed to working alongside Saudi… pic.twitter.com/0yhyZbQ1o0
— Karoline Leavitt (@PressSec) May 14, 2025
„Mnozí se dívají se závistí“
„Je tu nová vláda, které se snad podaří stabilizovat zemi a udržet mír,“ řekl o nové syrské administrativě v čele s Šarou Trump v úterý večer.
„Mnozí se dívají se závistí,“ řekl podle BBC Trump shromážděným arabským lídrům ve středu dopoledne. Podle jeho slov jsou „na dosah neuvěřitelné dohody pro tento region“. „Lidé u tohoto stolu vědí, kde leží moje loajalita,“ dodal.
Trump v rámci první etapy svého turné po Perském zálivu také podepsal v Saúdské Arábii smlouvu o dodávkách zbraní v hodnotě 142 miliard dolarů. Zároveň oznámil, že chce uzavřít dohodu s Íránem, ale aby se tak stalo, musí „přestat podporovat terorismus“ a „nesmí mít jaderné zbraně“.
Se syrským ministrem zahraničí se má v Turecku koncem tohoto týdne setkat šéf americké diplomacie Marco Rubio.
Od sesazení dlouholetého prezidenta Bašára Asada se nové syrské vedení snaží navázat lepší vztahy se světem. Samozvaný prezident Šara mimo jiné ujišťoval, že nedojde k náboženskému pronásledování. Tyto sliby však rychle ztratily platnost – násilnosti proti civilistům, zejména z alávitské menšiny, se staly běžnou praxí, přičemž režim situaci označuje jen jako „součást očekávaných výzev“.