Článek
Nový syrský vůdce Ahmad Šara dokonce usiloval o setkání s Trumpem během jeho návštěvy v saúdskoarabském Rijádu. Podle The Times ale Bílý dům v pondělí večer schůzku s Šarou, bývalým členem al-Káidy, který strávil pět let v americké vazbě včetně nechvalně známé věznice Abú Ghrajb, odmítl.
Sýrie ještě předtím nabídla Spojeným státům ekonomické ústupky, zejména možnost pro americké společnosti rozvíjet syrské nerostné bohatství. Šara také oznámil, že v centru Damašku by mohl být postaven Trump Tower.

Americký prezident Donald Trump a saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán
Za to podle The Times očekává Sýrie zrušení amerických sankcí sahajících až do doby režimu svrženého prezidenta Bašára Asada.
Ve hře je také připojení Sýrie k tzv. Abrahámovým dohodám, sérii úmluv o normalizaci vztahů mezi arabskými zeměmi a Izraelem, které již podepsaly Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Pro Washington by také byl důležitý syrský souhlas s přítomností izraelských vojáků v jihozápadní Sýrii, kde vytvořili nárazníkovou zónu poblíž Golanských výšin obsazených v roce 1967.
Trump zveřejní dohody za miliardy
Pro amerického prezidenta, který dává přednost vydělávání peněz před válkou, jsou ale důležitější obchodní dohody v hodnotě miliard dolarů, které hodlá během svého blízkovýchodního turné zveřejnit.
Podle The Times by mezi ně mohl patřit i telekomunikační kontrakt pro Sýrii s americkým poskytovatelem AT&T. Trumpova administrativa má zájem i o další infrastrukturní projekty pro Sýrii. Obává se totiž, aby se Damašek při rekonstrukci a modernizaci země dlouho svírané občanskou válkou neobrátil na Peking.
„Šara pošilhává na východ k Číně, my bychom samozřejmě chtěli, aby se díval na Západ,“ uvedl zdroj listu The Times. Někteří členové Trumpovy administrativy, podporovaní státy Perského zálivu, také podle něj zdůrazňují příležitost vymanit Sýrii z vlivu Íránu, bývalého podporovatele Asadova režimu.
Zdroj, který je podle listu dobře obeznámený s problematikou, dodal, že státy Perského zálivu, který Trump přejmenoval na Arabský, prezidentovy úvahy o využití ukrajinského modelu nerostné dohody v Sýrii podporují. Realizaci dostal na starost Steve Witkoff, americký zmocněnec pro Blízký východ, jenž jezdí vyjednávat také do Ruska.
„V Perském zálivu i v Moskvě ho mají rádi, protože nemluví o politice, ale o investicích a nemovitostech,“ uvedl zmíněný zdroj. „Ve světě politiky trvá dojednat rozhodnutí o jedné větě rok. Ve světě investic, nákupu a prodeje se podepisuje jako na běžícím páse,“ poznamenal.