Hlavní obsah

Případ Šara: Jak se z teroristy stal miláček Západu a syrský prezident

5:02
5:02

Poslechněte si tento článek

Dnes miláček Evropy i Spojených států, před pár měsíci vedený na seznamu teroristů, na jehož hlavu byla vypsána odměna 10 milionů dolarů (221 milionů korun). To je samozvaný syrský prezident Ahmad Šara, známý také pod krycím jménem Abú Muhammad al-Džaulání. Na seznamu teroristů byl více než deset let.

Foto: Cagla Gurdogan, Reuters

Prozatímní syrský prezident Ahmad Šara

Článek

Sedm týdnů poté, co Šara vedl ofenzívu rebelů, která svrhla tehdejšího syrského vůdce Bašára Asada, byl jmenován prezidentem „na přechodné období“. Vyměnil vojenský oděv za oblek západního stylu, vzdal se svého pseudonymu, jenž odkazoval na džihádistickou minulost, a začal používat své jméno, zahájil diplomatickou ofenzívu s cílem změnit svou image a prezentovat Sýrii jako mírumilovný stát.

Jeho proměna není otázkou pár dnů, ale byla pečlivě kultivována v průběhu let, což je patrné nejen z jeho vzhledu, ale především prohlášení a rozhovorů s mezinárodními médii, připomíná web BBC.

Šara se narodil v roce 1982 v Saúdské Arábii, kde jeho otec pracoval do roku 1989 jako ropný inženýr. V tomto roce se rodina vrátila do Sýrie, kde vyrůstal a žil v damašské čtvrti Mezzeh. Jeho cesta džihádisty odstartovala v Iráku, kde se napojil na teroristickou organizaci Al-Káida.

Po invazi do Iráku v roce 2003 se připojil k dalším zahraničním bojovníkům. O dva roky později skončil v americkém vězení Bucca, v němž byli drženi radikální džihádisté. Místo se stalo živnou půdou pro Islámský stát. Na svobodu se dostal v době vypuknutí syrského povstání v roce 2011. 

Šara byl představen Abú Bakrovi al-Bagdádímu, samozvanému vůdci Islámského státu, který v roce 2014 ohlásil vznik chalífátu na dobytých územích v Sýrii a Iráku. Ten Šaru poslal do Sýrie s finančními prostředky na založení Fronty an-Nusra, radikální vojenské skupiny napojené na Islámský stát a síť Al-Káidy.

V roce 2016 Šara přerušil vazby s Al-Káidou, o rok později skupinu Fronta an-Nusra přejmenoval na Hajját Tahrír aš-Šám (HTS). Navzdory těmto krokům OSN, USA, Velká Británie a řada dalších zemí považovala HTS za teroristickou organizaci. Západní mocnosti považovaly Šarovy kroky za divadlo. USA ho nemínily vyškrtnout ze seznamu teroristů, kam byl v roce 2013 zařazen kvůli své roli ve vedení An-Nusry, která byla považována za syrskou pobočku Al-Káidy a byla odpovědná za útoky, při nichž umírali civilisté.

HTS se stala dominantní silou v Idlibu, největší baště rebelů v severozápadní Sýrii. Aby se rozptýlily obavy z militantnosti, HTS v roce 2017 založila civilní frontu, takzvanou Syrskou vládu spásy (SG) jako svou politickou a administrativní odnož. Ta fungovala jako stát s premiérem, ministerstvy a místními odbory, které dohlížely na sektory, jako je vzdělávání, zdravotnictví a rekonstrukce, přičemž si udržovala náboženskou radu, jež se řídila islámským právem šaría.

Šara už v té době pracoval na změně image. Aktivně se zapojil do práce s veřejností, navštěvoval tábory pro vysídlence, účastnil se akcí a dohlížel na humanitární pomoc. Snažil se předvést Idlib jako vzor úspěchu pod vedením HTS a posilovat legitimitu své skupiny i své vlastní politické aspirace.

Všechno ale nebylo zalité sluncem. Až do loňské ofenzívy rebelů vedené HTS čelil Šara kritice. Mnozí srovnávali jeho vládu s Asadovou, obviňovali HTS z autoritářství, potlačování disentu a umlčování kritiků.

Po Asadově pádu nový syrský režim sliboval, že žádné náboženské čistky nenastanou. Sliby ale vzaly rychle za své. Masakry civilistů z řad alávitské menšiny to začalo, nyní se stala terčem islamistických vládních milic další menšina - drúzové. Nový režim eufemisticky tvrdí, že to, „co se nyní v Sýrii děje, je v rámci očekávaných výzev“.

Trump vkládá do Šary naděje

Americký prezident Donald Trump se se Šarou setkal ve středu v Saúdské Arábii během své návštěvy tří zemí Perského zálivu. Jedná se o první setkání lídrů těchto zemí za 25 let. O den dříve Trump oznámil zrušení všech amerických sankcí vůči Sýrii. Podle Trumpa má nyní Šara šanci stabilizovat situaci v zemi.

Foto: Saudi Royal Palace, ČTK/AP

Prezident USA Donald Trump si potřásá rukou s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou v Rijádu, 14. května 2025

Sankce byly zaměřeny na Asadův režim, Trump ale při návštěvě Rijádu řekl, že již nejsou nutné v rámci „nové vlády, které se snad podaří zemi stabilizovat a udržet tak mír“. „Hodně štěstí, Sýrie,“ dodal, když oznamoval zrušení sankcí.

Ne všechno je však růžové a USA před zrušením hlavních sankcí vznesly vůči syrskému vůdci několik požadavků, informuje deník WSJ. Ten nejdůležitější se týká spolupráce v oblasti boje proti terorismu, včetně Islámského státu i zahraničních džihádistů, kteří bojovali po jeho boku. Někteří z nich jsou nyní veliteli v jeho nové syrské armádě.

„Upuštění od sankcí schválených Kongresem je složitý proces,“ upozorňuje senátor Lindsey Graham. Kongres bude muset obdržet a posoudit zprávu, která prokáže, že Sýrie již není státním sponzorem terorismu. Toto zdržení dává Trumpovi páku na prezidenta Sýrie, aby odstranil z pozicí v tamním režimu džihádisty. „Sýrie získá nový začátek, její režim však musí trochu ustoupit,“ napsal deník.

Výběr článků

Načítám