Hlavní obsah

Být otrokem nebylo jen špatné. Nová pravidla Floridy pro výuku černošské historie sklízejí kritiku

20. 7. 2023, 20:19 – Tallahassee

V centru pozornosti se znovu ocitl floridský guvernér Ron DeSantis, když státní rada pro vzdělávání ve středu schválila nová pravidla pro výuku o černošské historii na středních školách. Standardy například kladou důraz na to, že prý zotročení lidé v době otroctví mohli získat užitečné dovednosti. Nové osnovy odsuzují mnozí pedagogové i obhájci občanských práv.

Foto: Sarah Silbiger, Reuters

Guvernér Floridy Ron DeSantis

Článek

Pravidla zveřejnilo na svých stránkách floridské ministerstvo školství. Studenti se mají učit třeba to, „jak otroci získali dovednosti, které, v některých ohledech, mohly být využity pro jejich osobní prospěch,“ píše se například v materiálu.

Zpravodajská stanice CNN si povšimla několika případů, jak se nové osnovy budou uplatňovat. Například při výuce o masakru v Ocoee v roce 1920 podle stanov platí, že výuka bude zahrnovat „násilné činy spáchané na Afroameričanech i Afroameričany“.

V Ocoee v listopadu 1920 bělošský dav při rasově motivovaném útoku napadl několik afroamerických obyvatel v severní části města. K masakru došlo v den prezidentských voleb a podle historických pramenů začal v momentě, kdy se významný černošský statkář Moses Norman pokusil odevzdat svůj hlasovací lístek a byl odmítnut bělošskými volebními pracovníky. Během následujících událostí zemřelo až 35 černochů a dva běloši.

Trump s přehledem vede republikánskou kandidátku, střet s Bidenem by ale prohrál

Podobné úpravy se objevují v nových pravidlech také u dalších násilných a rasově motivovaných činů.

„Naše děti si nezaslouží nic menšího než pravdu, spravedlnost a rovnost, za kterou naši předkové prolévali krev, pot a slzy. Je nezbytné, abychom pochopili, že hrůzy otroctví byly porušením lidských práv a představují nejtemnější období americké historie,“ odsoudil nová pravidla Derrick Johnson, šéf Národní asociace pro podporu barevných lidí (National Association for the Advancement of Colored People).

Ředitel komunikace floridského ministerstva školství Alex Lanfranconi řekl, že je hrdý na to, jak přísný proces ministerstvo při tvorbě pravidel podstoupilo. Dodal, že standardy vytvořila skupina 13 pedagogů a akademiků.

„Je smutné vidět, jak se kritici snaží zdiskreditovat, co by každý nezaujatý pozorovatel považoval za důkladné komplexní standardy afroamerických dějin,“ uvedl Lanfranconi.

Asociace floridských učitelů s ním nesouhlasí. Pravidla označila za „velký krok zpět pro stát, který od roku 1994 vyžaduje výuku afroamerických dějin“. „Jak mohou být naši studenti připraveni na budoucnost, když nemají úplný a poctivý obraz o tom, odkud jsme přišli?“ tázal se šéf asociace Andrew Spar.

Guvernér DeSantis podle něj pouze prosazuje politický program, který zaručeně postaví dobré lidi proti sobě. „A přitom podvádí naše děti. Ty si zaslouží úplnou pravdu o americké historii, tu dobrou i tu špatnou,“ doplnil.

Ron DeSantis bude hlavním vyzyvatelem Donalda Trumpa o republikánskou nominaci do prezidentských voleb. Svou kandidaturu oficiálně oznámil v květnu letošního roku.

Florida schválila zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství

Reklama

Výběr článků