Článek
„Bez debat zrušíme tři ministerské úřady, sloučíme agendy řady organizací pod resorty a budeme rušit i některé nesmyslné útvary. Hned v prvních minutách se rozloučíme s vládním cenzorem Foltýnem a celým jeho týmem na odboru ‚strategické komunikace‘,“ uvedl místopředseda ANO Karel Havlíček ve volebních novinách hnutí. Otakar Foltýn vede od loňského roku na Úřadu vlády odbor strategické komunikace. Úkolem odboru je zlepšit komunikaci státu s veřejností a zvyšovat odolnost společnosti vůči dezinformacím.
Podle Havlíčka by se mohly škrtnout i pozice ministra pro vědu a výzkum, kterou ve stávající vládě zastává Marek Ženíšek (TOP 09), a ministra pro evropské záležitosti (dnes Martin Dvořák ze STAN). ANO by nezřizovalo ani post ministra pro legislativu, na kterém do loňského podzimu seděl pirát Michal Šalomoun. „Ostatní řešíme,“ dodal Havlíček.
Hnutí ANO má podle předvolebních průzkumů šanci získat přes 30 procent voličů a skládat po sněmovních volbách na podzim příští vládu. Strany stávající vládní koalice jako partnery odmítá, jako potenciální koaliční spojenec se mu tedy nabízí opoziční SPD.
I to by chtělo spořit škrtáním ministerstev. „Určitě je úplně zbytečné ministerstvo pro evropské záležitosti. Jeho agendu v jiných zemích řeší ministerstvo zahraničních věcí,“ řekl Novinkám předseda SPD Tomio Okamura. „Ministerstvo pro místní rozvoj by mohlo spadat spolu s ministerstvem dopravy pod ministerstvo průmyslu. Padají názory, že by kultura mohla patřit pod ministerstvo školství,“ dodal.
Okamura zdůraznil, že agenda by resortům zůstala, zrušením samostatného úřadu by se však ušetřilo na sekretariátech a provozu.
MPSV roztrhat na tři díly
Netradiční představu o budoucí podobě vlády má i pražský lídr Motoristů a bývalý poslanec ODS Boris Šťastný. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které ve stávající vládě vede Marian Jurečka (KDU-ČSL), by rozdělil a přičlenil k dalším úřadům.
„Ministerstvo zdravotnictví by mělo být podle mě ve stávající podobě ‚zrušeno‘ a nahrazeno ministerstvem zdravotní a sociální péče a prevence. Budu bojovat za to, aby se terénní a pobytová sociální péče oddělila od ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekl Novinkám s tím, že by se tato agenda měla stát součástí systému dlouhodobé péče v resortu zdravotnictví. „Tak je to v řadě zemí, velmi podobně ve Spojených státech amerických,“ poznamenal.
Zbylé agendy MPSV by Šťastný rozdělil mezi ministerstvo průmyslu a financí.
„Měli bychom přemýšlet nad tím, aby otázka práce či zaměstnanosti spadala pod resort průmyslu,“ poznamenal Šťastný. Důchody a systém sociálních dávek by pak mohlo podle něj spravovat ministerstvo financí.
Stávající vláda Petra Fialy (ODS) na půdorysu ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN má včetně premiéra 17 členů. S Piráty měla o jednoho víc - ministra pro legislativu. Předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO) měl kromě premiéra 15 ministrů.
Ministr pro evropské záležitosti, ministr pro vědu a výzkum nebo ministr pro legislativu jsou tzv. ministři bez portfeje. Jejich tým je malý, nemají vlastní rozpočet a sídlí v budově Úřadu vlády, jejich zrušení tak výrazné prostředky v rozpočtu neušetří.