Článek
Meziročně se ale saldo zlepšilo o 27 miliard, a to zásluhou růstu příjmů o 5,2 procenta. Celkové výdaje překročily loňskou úroveň o půl procenta.
„Na příjmové straně se pozitivně projevují změny nastartované loni vládním ozdravným balíčkem v kombinaci s růstem ekonomiky, výdajová strana rozpočtu zůstává umírněná,“ prohlásil šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS).
Inkaso daně z příjmu fyzických osob je meziročně vyšší o 13 procent, výběr daně z příjmů právnických osob stoupl o šest procent a výběr daně z přidané hodnoty o osm procent.
Podle Stanjury je prohloubení schodku rozpočtu během dubna každoročním jevem. Do dubnového výsledku se totiž mimo jiné promítá i vracení části záloh na daně poplatníkům, kteří podávají daňové přiznání v březnu.
Letos bylo toto zhoršení salda mírnější než loni v dubnu, a to o 13 miliard. Také celkový schodek rozpočtu za první čtyři měsíce roku klesl a je meziročně nižší o 74 miliard.
Příjmy rozpočtu byly na konci minulého měsíce meziročně vyšší o 30,8 miliardy korun. „Inkaso daní, které je v tomto roce dotčeno změnou rozpočtového určení daní, vzrostlo i přes pokles výnosu daně z neočekávaných zisků o 3,8 miliardy Kč o 7,7 procenta, tedy o 21,6 miliardy Kč a výběr pojistného se navýšil o 7,2 procenta čili o 17,5 miliardy Kč,“ uvedlo ministerstvo.
Výdaje rozpočtu meziročně vzrostly o 3,8 miliardy Kč. „Pro jejich tempo a objem byl určující vývoj běžných výdajů tažený financováním vzdělávání, sociálními transfery, obsluhou státního dluhu, kompenzací České poště za poskytování univerzální poštovní služby a odvody do rozpočtu Evropské unie,“ shrnul rezort.
Za celý letošek má stát hospodařit s příjmy 2,086 bilionu a výdaji 2,327 bilionu Kč, tedy se schodkem 241 miliard. Loni skončil rozpočet v deficitu 271,4 miliardy Kč.