Hlavní obsah

Vozítko hledající vodu pošle na Měsíc firma Astrobotic, rozhodla NASA

17. 6. 2020, 10:51 – Washington

Robotické vozítko Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER), které bude na jižním pólu Měsíce hledat vodu pro budoucí mise amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), vyrobí a na přirozeného souputníka Země koncem roku 2023 dopraví soukromá společnost Astrobotic. Své rozhodnutí NASA oznámila minulý týden.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Vozítko VIPER nechá NASA v roce 2023 vyslat na MěsícVideo: AP

 
Článek

Ke splnění úkolu americký vesmírný úřad firmě z amerického Pittsburghu přidělil 199,5 milionu dolarů (4,7 miliardy korun). Podle agentury AP bude společnost zodpovědná za start i přistání.

Mobilní rover VIPER pátrající po vodě má pomoci připravit cestu pro mise astronautů na lunárním povrchu, které by měly začít už v roce 2024. Bude to další krok k realizaci programu NASA jménem Artemis, který počítá s dlouhodobou přítomností lidí na Měsíci.

Smlouva Artemis nastaví noty pro těžbu na Měsíci

Věda a školy

„VIPER a obchodní partnerství, které ho na Měsíc dopraví, jsou názorným příkladem toho, jak vědecká komunita a americký průmysl mění lunární vizi NASA ve skutečnost,“ komentoval rozhodnutí NASA její šéf Jim Bridenstine.

„Obchodní partneři přinášejí změnu do průzkumu vesmíru a VIPER bude velkým podnětem pro naše úsilí poslat první ženu a dalšího muže na lunární povrch v roce 2024 prostřednictvím programu Artemis,“ dodal.

Mise roveru má trvat 100 dní

Mise VIPERu má trvat sto dní, během nichž robotické vozítko o hmotnosti zhruba 450 kilogramů ujede několik kilometrů a probádá povrch pomocí čtyř vědeckých nástrojů.

Verze tří z těchto nástrojů určených k hledání vody poletí na Měsíc k testování už v letech 2021 a 2022. VIPER bude také vybaven vrtákem, s nímž se dostane do hloubky téměř jednoho metru.

Výzkumníci dali dohromady první komplexní geologickou mapu Měsíce

Věda a školy

Shromažďovaná data, včetně místa a koncentrace ledu, budou využita k vytvoření prvních globálních map zdrojů vody na Měsíci, uvedla NASA.

Údaje také poslouží k výběru budoucích míst přistání astronautů v rámci programu Artemis, protože pomohou určit lokality, kde lze získat vodu a další zdroje k zajištění dlouhodobých lidských expedic.

Reklama

Související články

Výběr článků