Článek
Loni vědci díky Pepperovi objevili v těle jedné myši zcela nový virus z rodu jeilongvirů, první zaznamenaný případ tohoto viru v USA. Letos se podobný scénář opakoval. Kocour přinesl svému majiteli, profesorovi na Floridské univerzitě Johnu Lednickému, mrtvého rejska druhu Blarina peninsulae. Z jeho tělních vzorků pak odborníci izolovali nový typ ortoreoviru.
Objev již druhého neznámého viru tak proměnil domácího mazlíčka Peppera ve skutečného člena výzkumného týmu. Tým z Floridské univerzity popsal nově nalezený vir v časopise Microbiology Resource Announcements.
Ortoreoviry byly dosud zaznamenány u různých savců, například u jelena běloocasého nebo netopýra, a ve výjimečných případech také u lidí. Jak přesně tyto viry působí na lidský organismus, zatím není dostatečně prozkoumáno. Vzácně však byla jejich přítomnost spojována s vážnými onemocněními, jako je encefalitida, meningitida nebo gastroenteritida.
Ačkoli se kocour Pepper dostává do velmi blízkého kontaktu s infikovanými zvířaty, nevykazuje žádné známky onemocnění. Podle vědců je ale potřeba ortoreoviry dál sledovat.
„Savčí ortoreoviry byly původně považovány za osiřelé viry, které se vyskytují u savců včetně člověka, ale nejsou spojovány s nemocemi. V nedávné době se objevily u onemocnění dýchacích cest, centrálního nervového systému a trávicího traktu,“ uvedla pro web Science Alert spoluautorka studie Emily DeRuyterová.
Tendence virů se vyvíjet
Viry mají obecně tendenci se vyvíjet, a proto není nacházení nových virů tak neobvyklé. Podobně jako třeba u viru chřipky mohou i dva různé typy ortoreoviru infikovat stejnou hostitelskou buňku, v důsledku čehož dojde k promíchání virů a vznikne nový virus.
„Podstatné je, že musíme ortoreovirům věnovat pozornost a vědět, jak je rychle odhalit,“ řekl Lednicky pro web University of Florida Health.
Ortoreoviry stále vyvolávají mnoho otázek, které nejsou zodpovězeny. Výzkumníci se tak v budoucnosti chtějí věnovat zkoumání způsobu jejich přenosu a tomu, jak moc by nás mohly ohrozit. K tomu by mohly pomoci imunologické studie, které by měly odpovědět na otázku, zda jsou ortoreoviry pro lidi a volně žijící zvířata vážnou hrozbou.
I když se Pepper vědomě vědy neúčastní, jeho lovecký instinkt dál pomáhá badatelům odhalovat viry, které by jinak zůstaly nepovšimnuty. Zdá se, že jako neoficiální terénní spolupracovník bude ve svém výzkumném přínosu pokračovat i nadále.