Článek
Muž se po kousnutí léčil, ale tento týden byl v kritickém stavu převezen do nemocnice, kde nákaze podlehl.
„Je to velmi tragická situace. Kousl jej netopýr a po zranění podstupoval léčbu,“ řekla serveru 9News Keira Glasgowová z úřadu na ochranu zdraví státu Nový Jižní Wales. Odborníci nyní zkoumají, zda na úmrtí Australana neměly vliv ještě jiné faktory.
Podle Glasgowové jde teprve o čtvrtý registrovaný případ přenosu zmíněné infekce na člověka v celé Austrálii od roku 1996, kdy lékaři lysavirus detekovali. Všechny skončily smrtelně. Nákaza se přenáší kousnutím nebo škrábnutím nakaženým netopýrem.
„Zásadní je okamžité lékařské vyšetření. Ránu musíte ihned po dobu 15 minut důkladně omývat vodou a mýdlem, aplikovat antiseptikum s antivirovým účinkem a nechat jej zaschnout,“ dodala Glasgowová s tím, že následovat musí příslušná léčba.
Jakmile se objeví příznaky, je smrt jistá
Pokud se už objeví příznaky, neexistuje žádná účinná terapie. Potvrdila to i Trish Patersonová, která se o divokou zvěř stará více než 30 let a provozuje v sousedním státě Queensland kliniku netopýrů a traumacentrum pro divokou zvěř.
„Jakmile se u vás nemoc rozvine, v podstatě zemřete. Proto se jako pečovatelé necháváme očkovat. Ale pokud se netopýra nebudete dotýkat, nemůže vás kousnout nebo škrábnout. To je jediný způsob, jak se nakazit lysavirem,“ dodala Patersonová podle serveru ABC.
Vyjádřila znepokojení nad tím, že nemoc se u muže rozvinula i přesto, že se po zranění léčil. „Pokud se mu dostalo léčby ihned po kousnutí, a přesto se nákaza rozjela, budí to trochu obavy,“ řekla dále.
První příznaky rozvinutí lysavirové infekce jsou podobné jako u chřipky - horečka, vyčerpání a bolesti hlavy. Později se stav nakaženého člověka zhoršuje k projevům deliria, ochrnutí a křečím.