Hlavní obsah

Japonská sonda SLIM šokuje: přežila i třetí lunární noc

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tokio

Japonská sonda SLIM, která ve druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla ve středu japonská vesmírná agentura JAXA.

Foto: JAXA, ČTK/AP

Nově zveřejněný snímek měsíčního povrchu, který byl pořízen navigační kamerou ihned po probuzení landeru SLIM.

Článek

„Sonda SLIM si stále zachovává své hlavní funkce,“ sdělila JAXA, která potvrdila obnovu spojení se sondou po třetí lunární noci, jež trvá zhruba dva pozemské týdny.

Sonda také poslala na Zemi nový snímek, který japonská vesmírná agentura zveřejnila na síti X.

„Budeme nadále stav sondy pečlivě sledovat a prověříme, u kterých součástek hrozí největší zhoršení stavu,“ dodala JAXA.

Japonský zázrak. Sonda SLIM se na Měsíci opět probrala k životu, i když už neměla

Věda a školy

To vše navzdory „křivému“ přistání

Jak rovněž na síti X připomněl odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT, lander SLIM se nečekaně a neplánovaně probudil tento týden v úterý, a to i navzdory tomu, že se nachází v „nestandardní pozici po ne úplně vydařeném přistání“.

Japonsko se lednovým přistáním stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti.

SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

První snímek sondy SLIM na povrchu Měsíce, který pořídilo minivozítko LEV-2 (SORA-Q)

Díky změně úhlu slunečního svitu se tehdy po více než týdnu SLIM probudil k životu.

Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu. V únoru přečkal svou první lunární noc, v březnu pak i druhou.

„Nesmrtelný“ japonský modul se probudil ze spánku i po druhé lunární noci

Věda a školy

Japonský modul SLIM se na Měsíci znovu uložil ke spánku. Jeho výdrž překvapuje

Věda a školy

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám