Článek
Lesních zkoušek se zúčastnilo dvanáct ohařů, v I. ceně jich skončilo pět, ve II. a III. ceně po jednom. "Čtyři psi neobstáli," konstatoval vrchní rozhodčí Emil Vysloužil mladší. Palmu vítězství si odnesla fena českého fouska Zita z Březové stráně vůdce Josefa Hlaváče z Brankovic. Právě tento muž stojí za vznikem soutěže.
"Pracoval jsem jako starosta Brankovic skoro čtvrt století. Před šestnácti lety jsem tady uspořádal první ročník lesních zkoušek, a když jsme před deseti roky dobudovali vodní nádrž Hlavatka, začali jsme i s vodními pracemi. Od té doby je to dvoudenní akce, jejíž celkový vítěz získá Pohár starosty Brankovic," popsal začátky Josef Hlaváč, který sám několikrát vyhrál.
V současné době je majitel chovatelské stanice českých fousků z Březové stráně mimo jiné předsedou pořádající Jihomoravské pobočky Klubu chovatelů českých fousků. Ta v současné době sdružuje 185 členů a v jejím regionu působí 45 chovných fen a 18 chovných psů.
Nedělní část se zaměřila na speciální vodní práce. "Mezi disciplínami jsou mimo jiné dohledávka kachny v rákosí, přinášení kachny z hluboké vody a ochota k práci na hluboké vodě," popsal disciplíny Emil Vysloužil mladší. Ze třinácti psů uspělo v I. ceně osm, ve II. ceně dva, stejně jako ve III. ceně. Neobstál jediný pes. Vítězkou se stala fena českého fouska Ester Ze staropleských luk s vůdcem Františkem Brodečkem z Dobročkovic.
I když po oba dva dny stáli na stupních vítězů fouskové z pořádajícího klubu, v celkovém součtu bodů je vyrovnaným výkonem v podobě třetích míst porazil maďarský krátkosrstý ohař Basco Tajemství Karpat. Ten si spolu se svou vůdkyní Barborou Ščuglíkovou odvezl domů do Zlína pohár starosty Brankovic.
Český fousek - pes pro českou krajinu
Český fousek byl v období před první světovou válkou nejrozšířeněji drženým ostnosrstým stavěcím psem na území dnešní České a Slovenské republiky. Válka a její důsledky způsobily, že český fousek ve dvacátých letech téměř zanikl. Proto bylo přistoupeno k regeneraci plemene.
Jejím základem se stalo několik původních a typických jedinců, z nichž se podařilo systematickým chovem získat současného českého fouska, který zaujímá druhé místo mezi loveckými plemeny, používanými v České republice a na Slovensku. Český fousek je vůbec prvním českým plemenem, kterému byl v roce 1963 udělen mezinárodní standart FCI.