Článek
Tam je čekalo velké překvapení v podobě originálního filmu jednoho z účastníků legendární plavby na voru Kon-Tiki vedenou Thorem Heyerdahlem starším.
Originální film předal v Limě Herman Watzinger, jeden ze šesti účastníků plavby, českému cestovali a hudebnímu skladateli Eduardu Ingrišovi. Jeho rozsáhlou pozůstalost uchovávala Ingrišova manželka v USA.
O převoz celé tuny Ingrišových písemností, notových záznamů, nahrávek, fotografií i filmů se v roce 2001 zasloužil Miroslav Zikmund. Jeho archiv zrevidoval v roce 2000 spolu s Petrem Horkým a Miroslavem Náplavou – organizátory Neznámé země, a poté bylo 1100 kg archiválií dopraveno do České republiky a předáno do sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které se o cenné historické materiály a exponáty pečlivě stará.
Unikátní film s názvem Six men on a raft muzeum převedlo z klasického filmového materiálu do digitální podoby a poprvé veřejnosti představilo v rámci Cestovatelského biografu na letošním ročníku festivalu Neznámá země.
„Touto premiérou černobílého filmu v digitální podobě se muzeum po delší odmlce znovu zapojilo do programu cestovatelského festivalu,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec s tím, že setkání s oběma hosty bylo mimořádnou událostí nejen pro muzeum, ale především pro ně samotné.
„Vůbec nevěděli, co ve Zlíně uvidí, a přijížděli k nám s velkým očekáváním. Už první minuty němého filmu komentovali s tím, že se jedná o zcela jiný záznam z expedice, než který je promítán denně v Muzeu Kon-Tiki v Oslu,“ podotkl Pavel Hrubec.
Podle slov Halfdana Tangena se pravděpodobně jedná o film, který Herman Watzinger používal při svých přednáškách v určené části světa. Ty si účastníci expedice Kon-Tiki rozdělili podle znalostí světových jazyků. Zároveň také podotkl, že úterní návštěva zlínského muzea nebyla poslední a plánují se s Thorem Heyerdahlem ml. do Zlína vrátit a důkladněji prostudovat muzejní cestovatelské sbírky.
S velkým zaujetím celou projekci sledoval oceánograf a mořský biolog Thor Heyerdahl mladší, který otce viděl při stejné expedici v jinak sestříhaném dokumentu.
„Po stopách mého otce se vydal můj nejmladší syn, který s kamarády absolvoval tehdejší expediční cestu na větším voru s třikrát tak velkou plachtou a celou cestu zvládl o měsíc rychleji. Navíc obeplul atol u ostrova, na kterém jeho děda velmi tvrdě přistál. Až se jednou vydám tam nahoru nebo dolů, pevně věřím v to, že se setkám se svým otcem a řeknu mu: Můj syn Tě překonal,“ řekl závěrem Heyerdhal, který před tleskajícím publikem neskrýval své dojetí.
Kon-Tiki byl vor z balsového dřeva, na kterém roku 1947 norský antropolog, zoolog, archeolog, spisovatel a cestovatel Thor Heyerdahl s pěti dalšími muži přeplul Tichý oceán od jihoamerického pobřeží až do Polynésie. Vor byl pojmenován po bohu Virakočovi, který byl v mytologii starých Inků bohem slunce. Jeho původní jméno mělo být Kon-Tiki.