Hlavní obsah

Seminář představil nové směry péče o duševně nemocné a reformu psychiatrie

Novinky, Stanislava Dvořáková

Středisko Péče o duševní zdraví v Ústí nad Orlicí uskutečnilo v úterý 30.září v prostorách divadelního sálu Malé scény otevřený vzdělávací seminář Psychiatrie, sociální služby a duševně nemocní jako součást celorepublikové akce Týdnů pro duševní zdraví.

Foto: Stanislava Dvořáková

Lektorem semináře byl Mgr.Martin Halíř, psycholog a zástupce ředitele sdružení Péče o duševní zdraví a peer pracovník Bc. et Mgr.Michal Balabán.

Článek

Občanské sdružení Péče o duševní zdraví na pomoc seznámení veřejnosti s problematikou duševního onemocnění a psychiatrické péče v ČR pořádá během měsíce září a října ve městech osvětové akce. Tyto vrcholí 10. října, kdy mezinárodní organizace World Federatien for Mental Health vyhlásila tento den Světovým dnem pro duševní zdraví.

Pořádané akce mají kulturní, společenský, humanitární a odborný program, v kterém lidem přibližují různé podoby psychických nemocí a představují organizace, které těmto nemocným pomáhají.

V České republice letos probíhá 19. ročník, v Orlickoústeckém regionu se k této události ústecká pobočka Péče o duševní zdraví připojila popáté.

Jedná se o řadu osvětových akcí, které byly v Ústí nad Orlicí zahájeny integračním setkáním a nyní pokračovaly vzdělávacím seminářem Psychiatrie, sociální služby a duševně nemocní, který měl za cíl ukázat pracovníkům odborů sociálních věcí, studentům zdravotnických škol a zájemcům z řad široké veřejnosti další plány a možnosti zlepšení práce s duševně nemocnými.

Odborným výkladem seminář provázeli členové občanského sdružení Péče o duševní zdraví - Východní Čechy, a to psycholog Mgr. Martin Halíř, zástupce ředitele sdružení, a peer pracovník Bc. et Mgr. Michal Balabán, který přednášku doplnil seznámením se způsobem své práce na základě vlastních zkušeností a osobních příběhů.

Úvod přednášky byl zaměřen na otázku proč se vůbec věnovat duševnímu zdraví. Z doložených statistik vyplývá, že duševní nemocí nebo aspoň krátkodobě některým ze symptomů trpí každý třetí člověk v Evropě. Přitom stávající stigma brání včasnému vyhledání pomoci.

Následoval podrobný rozbor možné pomoci, kde ji hledat a přetrvávající nedostatky v této péči. Je to zejména personální a technické zázemí, zastaralé budovy a a chybějící vybavení. Toto má pak za následek koncentraci, izolaci, nekvalitní péči, vytržení z běžného života, absenci podpůrných osob a následně ztrátu zaměstnání, přerušení studia, dluhy, což vše zvyšuje dopady nemoci. Trpí tím i práva duševně nemocných (svéprávnost, nedobrovolná hospitalizace a užívání zklidňujících prostředků).

Další výklad semináře se na základě představeného nekoordinovaného systému a roztříštěné pomoci věnoval reformě psychiatrie. Evropská komise 25. 8. 2014 schválila dokument Dohoda o partnerství pro programové období 2014 - 2020 České republiky. Cílem je zlepšit život lidem s duševním onemocněním zkvalitněním samotné péče, dostupností a provázaností potřebných zdravotnických a sociálních služeb a dosažením vyšší úrovně sociální integrace. Jedná se o komunitní služby, provázanost s terénní ambulantní péči, vytvoření krizového intervenčního týmu. To vyžaduje nové zdravotně-sociální služby a zejména nový ekonomický model.

S těmito přínosnými informacemi bylo na semináři seznámeno 113 účastníků z řad studentů SZŠ v Ústí nad Orlicí, VZŠ sociálního zaměření v České Třebové a městských úřadů v Ústí n. O., Žamberku, Lanškrouně a Vysokém Mýtě.

Výběr článků

Načítám