Článek
„Pokud platíme za tyto zbraně, je to naše podpora, tedy evropská podpora. A my děláme maximum pro to, abychom Ukrajině pomohli,“ prohlásila podle německé stanice Deutsche Welle Kallasová.
„Když slíbíte, že zbraně dáte, a pak řeknete, že je zaplatí někdo jiný, tak to přece pak není od vás, ne?“ dodala šéfka unijní diplomacie.
Kallasová dále vyzvala Spojené státy, aby se na pomoci také podílely. „Oznámení prezidenta Trumpa o poslání dalších zbraní Ukrajině vítáme, i když bychom byli rádi, kdyby se USA o tuto zátěž také podělily,“ uvedla dále Kallasová podle listu Politico.
Trump v noci na středu oznámil, že americké zbraně už jsou na cestě na Ukrajinu. „Přicházejí z Německa, poté budou nahrazeny Německem a ve všech případech dostanou Spojené státy zaplaceno v plné výši,“ cituje Politico Trumpa. „NATO nám všechno proplatí. V některých případech nám peníze proplatí přímo země Evropské unie,“ dodal. „Ale vždy dostaneme zpět všechny peníze,“ zakončil.
S podobnou kritikou Trumpa jako Kallasová, i když nepřímou, přišel také dánský ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen. „Poskytujeme Ukrajině spoustu finančních prostředků na nákup jakýchkoli zbraní a munice, které potřebují. Chci ale říct, že bych si velmi přál, aby všichni naši partneři skutečně také přispěli, pokud chceme, aby tato válka skončila,“ řekl na adresu USA Rasmussen.
Oba státníci reagovali na pondělní tiskovou konferenci Trumpa se šéfem NATO Markem Ruttem. Oznámili tam, že Ukrajina v dohledné době získá systémy protivzdušné obrany Patriot a munici do něj, dále nespecifikované rakety a munici. Rutte sdělil, že je zaplatí členské státy NATO. Zájem má mít Nizozemsko, Německo, Finsko, Dánsko nebo Švédsko.
Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý prohlásil, že se Česko k této pomoci nepřipojí a bude se soustředit na jiné způsoby pomoci.