Článek
Středeční dopoledne bude ještě ve znamení polojasné oblohy, ale postupně převládne oblačno až zataženo s přeháňkami a bouřkami, jež budou četnější zprvu v Čechách a později večer dorazí i na Moravu. Maximální denní teploty vystoupí na 21 až 25 °C, na západě Čech zůstane jen kolem 20 °C.
Co se bude dít?
Dopoledne se začnou vytvářet první přeháňky v pásu od středních po jižní Čechy. Odtud se budou přesouvat směrem k Moravě, kde budou zatím slabšího charakteru. Poté během odpoledne doputuje další komplexnější pásmo srážek od severozápadu, které projde přes většinu území Čech. Silnější bouřky se objeví zejména v Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji.
Během dne se bouřky objeví na mnoha místech naší republiky, ale tentokrát bude Morava místem, kde bouřková činnost zůstane spíše slabší a hlavní dění se odehraje v Čechách.
Před středečním výskytem bouřek varoval ve středu dopoledne i ČHMÚ ve své výstraze. Ta platí od 16 do 22 hodin pro Karlovarský a Plzeňský kraj, většinu Jihočeského kraje a jihozápad Středočeského kraje.
Vzhledem k podmínkám, v jakých se bouřky budou během odpoledne tvořit, nelze v postupujícím pásmu vyloučit vnořené supercely. Jižní cíp postupujících bouřek bude postupně zesilovat a podle nynějších modelových výstupů dosáhne svého maxima mezi 17. až 20. hodinou večerní, kdy se bouřky postupně dostanou až na severní okraj Rakouska.

Supercelární bouře (ilustrační obrázek)
Co je to supercela?
Supercela je speciální druh bouřky s jedním dominantním vzestupným a rotujícím proudem. Supercelární bouři charakterizuje přítomnost tzv. mezocyklóny, tedy oblast otáčející se kolem své vertikální osy. V mezocykloně se nachází oblačná sníženina zvaná wall cloud, ze které se v některých případech může spustit i tornádo.
Během dne bude stoupat i tzv. nízkohladinový střih větru, který se podle některých odhadů může v jihozápadních partiích Čech dostávat až na 15 - 20 m/s. Takové hodnoty už jsou ve spojení s bouřkami dostačující pro potenciálně možný vznik tornáda. Je však nutné zmínit, že tornádo je v našich zeměpisných šířkách nejvzácnějším a nejextrémnějším doprovodným jevem, jenž se může v takovýchto podmínkách objevit.
Co je to střih větru?
Střihem větru jsou označovány změny v rychlosti nebo směru proudění větru, který se s výškou různě mění. Střih větru má výrazný vliv na vznik bouřek a jejich charakteristiku. V meteorologii se nejčastěji uvádí střih 0-6 km, který je určující pro to, zdali bouřky budou vykazovat rotaci, nebo ne (stanou se supercelami). Existují jednoduchá pravidla, která říkají, od jaké hodnoty střihu už jsme v hodnotách rizika. Například v textu zmíněný nízkohladinový střih (0-1 km) uvádí, že při hodnotách přesahujících 10 a více m/s už stoupá výrazněji šance na výskyt supercel. Při hodnotách nad 15 m/s i šance na možná tornáda. Tyto hodnoty byly ale vytvořeny podle „ideálních“ podmínek, které vycházejí z podnebí Spojených států. V Evropě, zejména té střední, hraje roli například i členitost povrchu, která může mít výrazný vliv na zesílení, ale také na zastavení rozvíjejících se bouřek.
Na ojedinělý výskyt tornád upozorňuje i přední evropská meteorologická organizace ESTOFEX, která tuto variantu uvádí ve své specializované předpovědi na středu. Převažovat budou hlavně nárazy větru, které se mohou dostat na 70 až 75 km/h. Počítejme také s možností krup, ale ne větších než dva cm.
Bouřková činnost bude během večera postupně slábnout, ale od severozápadu se k nám budou dostávat roztroušené přeháňky, které však už budou jen velmi slabé.

Během středy se mohou objevit i tzv. supercely.