Článek
Ručně malovaná podobizna Popelky na Švihově, kde se část filmu natáčela, vypadá ale hůř než macecha. V době interaktivity, kdy se dají dělat s expozicemi divy víc než pohádkové, je výstava na hradě Švihově jako z počátků kinematografie.
S připomenutím veleúspěšné zimní pohádky režiséra Vorlíčka přišli před několik lety na saském Moritzburgu, kde se měly odehrávat slavné plesové scény, jež nakonec stejně nahradil ateliér. Alespoň schodiště, kde ušmudlaná budoucí princezna ztratila střevíc, tu najdete. Již tehdy budila rozpaky papundeklovost exponátů a naprostá nemožnost pro děti na cokoli si sáhnout. Na Švihově si sice máknout můžete, ale…
Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale Popelka to není
Vodní hrad Švihov figuroval jako Popelčin domov, sem přijel král s královnou, ustájen zde byl kůň Jurášek, a točily se tu další scény.
V expozici Po stopách Popelky uvidíte mnoho textových dokumentů, přemíru písmen, kteréhož čtení vás za chvíli uspí. Na obrazovce pár záběrů z natáčení, řadu fotografií, kostýmy včetně Popelčiných slavných převleků, sáně s figurou kočího (dosaďme si Vladimíra Menšíka), a pak překližkové figury ve scénách téměř ladovských.
Nejhezčí jsou dětské kresby
Můžete si pod dohledem z dřevotřísky vyřezané Popelky a macechy přebrat hrách, ale kdyby princ Trávníček Pavel viděl takové strašidlo, pochybuji, že by jezdil pokraji a zkoušel nalezenou obuv. Princova sice filmová, ale jak z 50. let působící podobizna, vykukuje i ze smrčí, a tak je toho tu k vidění nějak moc a přitom málo.
Co mne okouzlilo, byly dětské kresby inspirované pohádkou. Když už máme takou atrakci, chtělo by to masivně ji podpořit suvenýrově, vyrobit miniaturní oříšky by asi nebyl tak velký ořech a o zájmu nepochybuji. Na rozdíl od modrých trpajzlíků a příšerek je to bytostně naše pohádka, tak proč ji dětem nenaservírovat na stříbře. Pexeso je zoufale málo a turistická dřevěná známka v jednou exempláři spíš výsměchem. Vizitku také neměli.
Končí se v Moritzburgu
Další část výstavy najdete ve Ctěnicích u Prahy jako Jak se oblékají princezny, netýká se pouze Oříšků. A vrchol je v expozici Tři oříšky pro Popelku (Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) na zmiňovaném Moritzburgu.
Škoda promarněného tématu, ale konec je možná pohádkový. Pokud získáte razítka ze všech tří výstav, můžete získat v soutěži pobytové zájezdy, zážitkovou rekreaci a další ceny. Možná budete mít štěstí a cvrknou vás do nosu. Výstava trvá do 2. března 2014.