Článek
Je málo umělců, kteří po všech životních peripetiích se představí veřejnosti s novou uměleckou tváří. Neckářovy písničky jsou plné citu, pokory i naděje a dovedou dojmout široké publikum. Pechánek svou poslední tvorbou přešel z užité grafiky k volnému obrazu.
Pechánkovy obrazy vyprávějí. Vyprávějí příběhy nám dobře známé – z mytologie i současnosti. Názvy obrazů David a Goliáš, Kain a Abel, Pocta Jana Husovi, Ikarův pád, Myš vítězí nad perem, Pocta Kateřině Neumanové nebo Sharon Stone jsou jakýmsi vstupem do děje metaforických příběhů.
Obraz David a Goliáš je jednoznačný rozdílností barev i velikostí písma, Ikarův pád změtí barev, obraz Pocta Janu Husovi s vypůjčenou nálepkou od krabičky sirek Safety Match je vtipně nápaditý, přímkové linie Pocty Kateřině Neumanové s olympijskými kruhy jsou přeťaty písmovými znaky - tak jak to v životě bývá a Sharon Stone nemůže být jinak vyjádřená než jako sexuálně laděný symbol. Současnému pojetí civilizace pak vévodí obraz Myš vítězí nad perem.
Sympatický je velkoplošný formát obrazů, kde nelze přehlédnout žádný detail. Barevná pestrost obrazů je optimisticky laděná, nápaditost tématu je obdivuhodná a humorná hravost autora je bravurní.
Většinu obrazů vytvořil Miroslav Pechánek v letech 2004 až 2012 ve svém atelieru v malebném Rabštejně nad Střelou. V tomto nejmenším českém historickém městě, v prostředí hrázděných domků a pod příkrovem mystické hradní ruiny a barokního zámku našel inspiraci pro svou originální tvorbu. Zde také nastal okamžik, kdy přešel z grafické tvorby k dlouho odkládanému stylu písmovým obrazů.
Sám umělec o sobě říká: „Jsou chvíle, kdy se vám život jakoby zastaví a vy, doslova přes noc, změníte své dosavadní hodnoty. Ležel jsem a bílý strop nad hlavou se mi proměnil v malířské plátno. Zvažoval jsem, jak a čím bych ho naplnil, kdybych si k němu mohl ještě někdy postavit. Pak už jsem to považoval za určitý závazek, který chci splnit. Od myšlenky k realizaci ale vedla spletitá cesta. Hledal jsem svůj výtvarný rukopis a promýšlel ho do posledního detailu. Snad jsem vykročil správným směrem…“
Pregnantně se o Miroslavu Pechánkovi vyjádřil profesor Jan Kříž v úvodním proslovu: „Zraje jako dobré francouzské víno.“
Výstava potrvá do 21. října 2012.
Video: Půlnoční