Článek
McGrath slíbil, že zakročí proti prodeji zboží, které očividně porušuje zákon. „Čeká na blížící se výsledky operace tajných nákupčích v celé EU, aby dále otestoval již shromážděné důkazy, že čínští maloobchodníci obcházejí evropskou legislativu,“ uvedl deník.
Mezi nejhorší příklady, na něž narazil, patřily dětské dudlíky a korálky, které mohou dítě zadusit. Třeba proto, že by je mohlo vdechnout. Mezi další zboží, které poslanci Evropského parlamentu uvedli ve zprávě zveřejněné tento měsíc, patří dětské pláštěnky s toxickými chemikáliemi, sluneční brýle bez UV filtru a dětské šortky se stahovací šňůrkou delší, než je povolená délka, což způsobuje nebezpečí zakopnutí.
Nákupčí našli také kosmetiku obsahující látku butylfenylmethylpropional, která vzbuzuje obavy, že ovlivňuje plodnost a vývoj plodu. „Jsem tím šokován a myslím si, že máme povinnost chránit evropské spotřebitele,“ řekl McGrath.
V loňském roce obdržel o elektronický systém Evropské unie spravovaný Komisí Safety Gate známý také jako RAPEX od lidí rekordní počet 4137 upozornění, z toho 332 v České republice. „Rekord v počtu upozornění byl překonán zejména díky stálému nárůstu počtu upozornění týkajících se kosmetických výrobků,“ uvedla organizace ve zprávě. Kosmetiky se týkala třetina případů, následovaly hračky, elektrické spotřebiče, automobily a chemické výrobky.
Podle eurokomisaře navíc mohou čínské e-shopy poškozovat svou evropskou konkurenci. „Je zde velmi vážný problém rovných podmínek pro evropské podniky, protože se od nich očekává, že budou soutěžit s prodejci, kteří nedodržují naše pravidla,“ řekl.
Poplatek za balíček
Mezi kroky, které EU zvažuje, patří zrušení hodnoty 150 eur pro osvobození od cla. Otázka ale je, jak to bude fungovat. „Šedesát pět procent balíků vstupujících do Evropské unie je záměrně podhodnoceno,“ uvedl Evropský parlament.
Možné je i vytvoření celoevropského celního orgánu, který by se zabýval systémovými problémy. Evropská komise chce také zavést na balíčky z e-shopů mimo EU manipulační poplatek ve výši dvou eur. Unie se také tyto e-shopy pokusí přesvědčit, aby v jejích hranicích zřídily sklady pro své zboží určené evropským zákazníkům.
Informovat by prodejci mohli i o zasílaném zboží. „Společnosti a obchodníci, kteří souhlasí s tím, že podstoupí přísné předběžné kontroly a kontroly, získají později větší svobodu při jednání s celními orgány. Nejdůvěryhodnější společnosti by získaly status důvěryhodného obchodníka a poté by mohly fungovat s minimálními kontrolami a papírováním,“ konstatuje Evropský parlament.