Článek
Narodila se 4. dubna 1951 v Praze a zpívat před publikem začala v osmnácti. Původně studovala na zdravotní škole, ale nedokončila ji. V talentové soutěži v pražské a dnes už neexitující kavárně Valdek se s písní Massachussetts z repertoáru skupiny Bee Gees dostala mezi trojici nejlepších.
Když vzápětí dostala nabídku k zahraničnímu angažmá u kapely The Lovely Sextet, neváhala ani minutu a následující téměř tři roky sbírala zkušenosti v západoevropských zábavních podnicích.
Po návratu v září 1971 začala vystupovat v pražském divadle Semafor. Na deskách debutovala o rok později s písničkou Sopka, která způsobila na domácí scéně slušný rozruch. Najednou tu byla zpěvačka s velkým hlasem se zajímavou barvou a temperamentem, což si uvědomili kritici i posluchači. Díky talentu, muzikálnosti a univerzálnosti mohla zpívat "popinu", kantilénu, rockové odpichovky i blues.
Karel Gott s ní natočil v roce 1972 duet Toulky, který zařadil na své album Má píseň (1972). K další spolupráci ale nedošlo, protože Jana Robbová prošvihla dvě schůzky a "slavík" se už neozval. Tady se už projevila její "ležérní nespolehlivost", díky čemuž její kariéra trpěla.
V roce 1973 na festivalu Děčínská kotva vyzpívala s písničkou Strašáček nejen zlatou kotvu, ale i cenu publika. Později vystupovala s Václavem Neckářem a skupinou Bacily, což třeba dokládají duety s Neckářem Rock střídá rok a Teď to víš nebo písnička Co je to láska, ale to už se potýkala s problémy, které způsoboval alkohol. Když měla točit album, nepřišla na zaplacené nahrávací frekvence a z desky sešlo. Opět prošvihla velkou příležitost.
I když byla vynikající zpěvačkou, stala se nevyzpytatelnou a nespolehlivou, čímž postupně pohřbívala talent i pověst. Dvakrát se podrobila protialkoholní léčbě, ale bez většího úspěchu. Její soukromý život byl fiaskem - dvakrát rozvedená zpěvačka špatně nesla i svá dvě mimoděložní těhotenství a později i fakt, že nemůže mít děti, po kterých velmi toužila.
Citelně chyběl manažer, "dvorní skladatel" nebo člověk, který by ji dokázal umělecky vést. Zatímco v první polovině 70. let se vyšvihla v anketě Zlatý slavík až do první pětice nejžádanějších zpěvaček, postupně upadala v zapomnění.
V první polovině 80. let koncertovala s kapelami Orient a Centrum, ale i ji postihly zákazy, poslední koncert měla v roce 1985. Údajně vadily "zápaďácké manýry a anglicky zpívané písničky". Jako herečka se objevila v televizních Bakalářích nebo v epizodní roli servírky v seriálu Malý pitaval z velkého města (1982).
Nakonec jako servírka skončila, ale to už se potýkala s vážnými zdravotními problémy. Bylo jí pětačtyřicet let, když 4. srpna 1996 zemřela na rakovinu jícnu.
Profesní i životní peripetie kdysi populární zpěvačky Jany Robbové přibližuje i knižní publikace Legendy československé hudby - 70. a 80. léta, kterou nedávno vydalo nakladatelství Grada Publishing.