Hlavní obsah

Biden označil Putina za válečného zločince a vyzval k dalším protiruským sankcím

4. 4. 2022, 17:14 – Washington • Aktualizováno 4. 4. 2022, 17:47

Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince a vyzval k dalším protiruským sankcím. Informovala o tom v pondělí agentura AP.

Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Biden během sobotního projevu při návštěvě polské Varšavy

Článek

Biden reagoval na zprávy ukrajinských úřadů, že ruští vojáci zabili stovky civilistů ve městě Buča u Kyjeva.

Rusko odmítá, že jeho vojáci v nynější válce na Ukrajině zabíjejí civilisty. Biden rovněž vyzval, aby byl Putin kvůli válečným zločinům postaven před soud.

Putin se možná izoluje a vyhodil nebo zavřel některé své poradce, řekl Biden

Válka na Ukrajině

„Viděli jste, co se stalo v Buče. Musíme pokračovat v poskytování zbraní Ukrajině, aby mohli pokračovat v boji. A musíme shromáždit všechny podrobnosti, aby se mohl uspořádat skutečný soud pro válečné zločiny,” řekl Biden novinářům.

Podle agentury AP dodal, že Putin je válečný zločinec. Tím ruského prezidenta Biden nazval už v březnu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to posléze označil za nepřijatelnou a neodpustitelnou rétoriku.

Dnes Biden reagoval na zprávy z města Buča o stovkách mrtvých civilistů. Město na okraji Kyjeva, které po několika týdnech ruské okupace ovládla znovu ukrajinská armáda, v pondělí navštívil ukrajinský rezident Volodymyr Zelenskyj.

Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin

I on na místě za doprovodu ukrajinských vojáků a zahraničních novinářů znovu obvinil Putina z válečných zločinů.

„Toto jsou válečné zločiny a svět je uzná jako genocidu,” řekl Zelenskyj. Biden se ale termínu genocida vyhnul, uvedla agentura AP.

Během války na Ukrajině, která začala 24. února ruskou invazí, nazval Biden Putina také už „krvežíznivým diktátorem”, „hrdlořezem” či „řezníkem”.

Biden odmítl, že by vyzýval ke změně režimu v Rusku. Nemůže zůstat u moci, řekl o Putinovi

Válka na Ukrajině

Koncem března při návštěvě Varšavy také řekl: „Proboha, tenhle muž nemůže zůstat dál u moci.”

Posléze Bílý dům vysvětlovat, že tím Biden nevyzýval ke změně režimu v Rusku a k odchodu Putina, ale k tomu, že je potřeba, aby Putin ztratil moc nad ukrajinským územím i v širším regionu.

Reklama

Výběr článků