Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Podat ruku Putinovi rovná se schvalovat sadismus

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Maďarský premiér Viktor Orbán v Číně tiskl ruku ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi. Maďarsko je členskou zemí EU a NATO. Co znamená takové podání ruky pro politika z demokratické země?

Foto: Novinky

Očima Saši Mitrofanova

Článek

Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus.

Že Rusko zabíjí ukrajinské ženy a děti, ví dnes každý, kdo sleduje zpravodajství. Méně známa jsou mučení, kterým podrobuje vlastní občany.

Světová veřejnost zná jméno Alexej Navalnyj. Dostává stále nové tresty odnětí svobody, dokonce i za dobu, ve které na svobodě už nebyl. Podmínky jeho věznění jsou stále drsnější.

Režim Orbánova přítele se tím ale neukojil. Jediným Navalného spojením s vnějším světem byli jeho advokáti. Už nejsou. Pokyn zněl: Navalného obhájce zatknout a soudit. Pokyn byl v minulých dnech splněn. Vadim Kobzev, Alexej Lipcer a Igor Sergunin jsou ve vazbě. Jsou obviněni, že se zúčastnili extremistického spolčení. To mělo spočívat v tom, že „nejvyšší extremista“ Navalnyj psal dopisy a advokáti je zveřejňovali.

Očima Saši Mitrofanova: Přítel Viktor, ale čí?

Komentáře

Přes 200 ruských obhájců v souvislosti s tímto jednáním režimu podepsalo petici, v níž vyzvali své profesní kolegy k varovné akci a ke stornu účasti na jakýchkoli jednáních ruského soudního systému. Federální komora advokátů však tuto petici odmítla s tím, že zavání politikou a že je „demagogickým hlukem“.

Ruský soudní systém je mechanismem, v němž je možné najít mnoho společného s dobami, kdy soudy řídila Komunistická strana Sovětského svazu. V Rusku samotném se ale poukazuje na to, že ani za Stalina nebylo obvyklé, aby státní moc věznila advokáty kvůli tomu, že vykonávají svou práci. A na to, že nelidského chování členů této mašinérie je nyní více než za komunistů.

Čerstvý příklad se vyskytl během jednoho z přelíčení s malířkou Alexandrou Skočilenkovou. Je obviněna z šíření nenávisti vůči ruské armádě proto, že v supermarketu nalepila na ceníky zboží protiválečné etikety. Skočilenkové bylo úředně diagnostikováno několik vážných nemocí včetně cysty na vaječníku, celiakie a srdeční vady. Na soudní jednání 11. října přijela s kardiostimulátorem, což bylo nutné vzhledem k tomu, že se jí předtím nakrátko zastavilo srdce.

Již dříve jí administrace věznice záměrně bránila v obdržení bezlepkových potravin. Soudní jednání byla naplánována tak, aby Skočilenková hladověla více než 24 hodin. Aby se vůbec mohla najíst, museli její advokáti koordinovaně ohlásit, že jsou na nemocenské, pak se soudní jednání rušilo.

Ke konci zasedání Skočilenková požádala o přestávku, která byla nutná pro její odvoz do zařízení a výměnu baterek v kardiostimulátoru. Prokurátor Gladyšev však požadavek odmítl a soudkyně Děmjaševová s ním souhlasila, přičemž se nechala slyšet, že Skočilenková nechala vybít baterky schválně. Kromě toho soudkyně nepovolila Skočilenkové, aby se najedla, napila a navštívila záchod.

Kdo z demokratického světa podá ruku Putinovi, jako by ji podával této sadistce v taláru a podobným kreaturám.

Reklama

Výběr článků

Načítám