Hlavní obsah

V den otravy vyvřel v Deze reaktor, zaznělo u soudu

3. 5. 2023, 16:40

V den tragické otravy řeky Bečvy, kvůli které stojí před soudem provozovatel čistírny odpadních vod firma Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka, došlo zároveň k havárii ve valašskomeziříčské chemičce Deza.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Obžalovaný ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka (vpravo) v soudní síni

Článek

Právo o této havárii z 20. září 2020 již několik týdnů po tragické události v Bečvě informovalo, nyní se tato mimořádná událost v chemičce holdingu Agrofert otevřela i u Okresního soudu ve Vsetíně.

Výpusť z okolí chemičky je totiž blíže místu úhynu prvních ryb než výpusť firmy Energoaqua v areálu bývalé rožnovské Tesly.

Okolnosti mimořádné události v chemičce, která však podle policejních vyšetřovatelů neměla vliv na otravu ryb v řece, popisoval směnový mistr provozu výroby fenolu v Deze Miroslav Vala.

Je to mimo mé chápání, nesouhlasím s obžalobou, řekl soudu šéf firmy v kauze Bečva

Krimi

„Měl jsem noční, když mi kolega před pátou hodinou ranní volal, že mu přetekl reaktor. Že zaspal a reaktor se přehřál. Z reaktoru unikly desítky, možná stovka litrů černohnědého dvacetiprocentního roztoku uhličitanu sodného a hydrogenuhličitanu sodného. Je v něm ve velmi malém množství obsažen i fenol,“ uvedl Vala.

„Je to neuvěřitelná shoda, že k mimořádné události v Deze došlo ve stejný den jako k havárii na Bečvě. Ale i kdyby do dešťové kanalizace vyteklo úplně všechno, tak je obsah fenolu tak nízký, že by se to v kontrolovaných zdržích a lagunách naředilo na limitované hodnoty. Silně pochybuji o tom, že by něco z podniku Deza teklo bokem mimo systém kanalizace,“ je přesvědčen Vala s tím, že tato událost nemohla mít vliv na otravu Bečvy.

„Konstrukčně je pod reaktorem záchytná vana, odkud to teče do chemické kanalizace. Do Bečvy z toho nic neteče,“ dodal.

Ve středu měl u soudu vypovídat i Ján Foltán z Dezy, který měl hlídat reaktor před vyvřením. Na hlavní líčení se však nedostavil.

Událost ve prospěch obžalovaných

Každá událost, která by mohla mít vliv na havárii, je podle Havelkova obhájce Jiřího Obluka ve prospěch obžalovaných.

„A tady došlo, ať už tomu říkáme havárie, provozní událost, nebo mimořádná událost, k tomu, že v Deze vytekla nějaká tekutina s obsahem fenolu, který je schopen ryby v Bečvě nepochybně zabít. A proto je to pro nás důležité, aby se ukázalo, že k něčemu došlo,“ řekl ve středu Právu a ČTK Havelkův obhájce Jiří Obluk.

Podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila Energoaqua znečištění Bečvy kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech řeky. Zmocněnec firmy Vladimír Kurka i její ředitel Havelka vinu odmítli.

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pět let vězení, společnosti až zákaz činnosti.

Žábry mrtvých ryb z Bečvy nenasvědčovaly otravě kyanidem, uvedl u soudu rybář

Krimi

Reklama

Související témata:

Výběr článků