Hlavní obsah

Země se skoro sto miliony obyvatel nemá ani jednu oběť koronaviru

31. 5. 2020, 12:12
Novinky, Jakub Kynčl

Hovoříme-li o zemích, které dobře zvládly pandemii koronaviru, často se skloňuje Jižní Korea, kde však mají v uplynulých dnech značné potíže se zvládáním nových ohnisek nákazy. Vietnam má přes 97 milionů obyvatel, ale jen 328 potvrzených případů a nula obětí. Až se chce říci, že to zní skoro moc dobře na to, aby to byla pravda. Ta nula jistě tak trochu provokuje. Vietnam ale situaci zatím zvládl bez ztráty kytičky, píše CNN.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Delta Mekongu ve Vietnamu

Článek

Když se podíváte na mapu, nelze si nevšimnout toho, že Vietnam sdílí severní hranici s Čínou. Jakmile se posléze podíváte do turistických statistik této země ležící v jihovýchodní Asii, nelze přehlédnout to, že Číňané tvořili v minulém roce více než 30 procent zahraničních návštěvníků. Přijelo jich tam více než 5,8 milionu. To samo o sobě nezní pro zvládnutí nákazy zrovna pozitivně.

Vietnam není ani vzdáleně bohatá země. Naopak by se dalo říci, že se tamější příjmy řadí k nižšímu průměru, přičemž na venkově bývají často vysloveně nízké. Přičtěte k tomu méně vyspělý zdravotnický systém a nízký počet zdravotníků. Vždyť v zemi jich je pouhých osm na deset tisíc obyvatel. V Jižní Koreji je podle údajů Světové banky tento poměr třikrát příznivější. Výše zmíněné body by byly poměrně dobré předpoklady k tomu, aby člověk očekával, že se Vietnam zmítá v nemalých trablích. Ale ono ne.

Lékař čísla potvrzuje

Koncem dubna země zrušila bezpečnostní restrikce v podobně sociálního odstupu zhruba po třech týdnech. Školy a obchody se znovu otevřely a život se postupně vrací do normálu. Jeden nový případ nákazy ohlášený 29. května je absolutně ojedinělý. Lékař se zaměřením na infekční choroby Guy Thwaites, který pracuje v jedné z hlavních nemocnic určených pro léčbu covid-19 pozitivních pacientů, potvrzuje, že čísla skutečně reflektují realitu, informuje CNN.

Foto: Profimedia.cz

Měření teploty se ve Vietnamu stalo praxí už velmi záhy.

„Chodím po odděleních, znám jednotlivé případy a vím, že novému koronaviru nikdo nepodlehl. Kdybyste měli nehlášené nebo nekontrolované přenosy nákazy v rámci komunit, tak bychom ty případy měli v nemocnici a stouply by počty pacientů s respiračními obtížemi. K ničemu takovému však nedošlo,” tvrdí Thwaites, který rovněž předsedá Oxfordské univerzitě klinického výzkumu v Ho Či Minově městě.

Jednali dopředu

Proč je tedy Vietnam v porovnání s jinými zeměmi tak úspěšný? Podle zdravotních odborníků jde o kombinaci faktorů. Proč byli vietnamští spoluobčané v České republice tak dobře připravení při nástupu nákazy v naší zemi? Od svých krajanů už věděli, která bije. A než se Češi stačili zorientovat a vyhrabat šicí stroje ze sklepů a půd, vietnamská komunita už v Česku rozdávala hotové roušky po svém okolí.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Farmářka na arašídovém poli u města Hoi An

Blesková reakce vlády byla jednou ze součástí úspěchu. Ta se začala připravovat na příchod krizové situace týdny předtím, než se v zemi objevil první případ. A to i navzdory tomu, že v té době oficiálně ještě nebyly „jasné důkazy”, že se nákaza přenáší z člověka na člověka. Ale Vietnam neriskoval. Už na počátku ledna zavedl měření teploty na letišti pro ty, kteří do hlavního města Hanoje přicestovali z čínského Wu-chanu. Ti, kteří měli horečku, byli izolování a jejich zdravotní stav úzkostlivě monitorován.

Obratem zrušili lety z Wu-chanu

„Nečekali jsme jen na pokyny od Světové zdravotnické organizace (WHO). Využili jsme dat interních i těch ze zahraničí, což vedlo k rozhodnutí zavedení brzkých opatření,” uvedl Pham Quang Thai z infekčního oddělení Národního institutu hygieny a epidemiologie v Hanoji. A v půli ledna už se opravdu jednalo o velmi přísných opatřeních, které měly za cíl zastavit šíření choroby do Vietnamu. Umísťování osob do karantény na letištích a v přístavech už bylo v plném proudu.

Foto: Profimedia.cz

Hanoj

Přesně 23. ledna Vietnam potvrdil své první dva případy nákazy. Šlo o čínského občana žijícího ve Vietnamu a jeho otce, který přicestoval do Vietnamu, aby navštívil svého syna. Už druhý den byly zrušeny všechny lety mezi Vietnamem a Wu-chanem v obou směrech. Premiér vyhlásil válku koronaviru a na sjezdu tamější komunistické strany 27. ledna uvedl, že boj s epidemií je podobný boji s nepřítelem.

Šest nakažených? Epidemie!

O pouhé tři dny později byla vytvořena národní komise pro řízení epidemie. Připomeňme, že v tento den WHO teprve označila koronavirus za nebezpečí pro veřejné zdraví v mezinárodním měřítku. A hned 1. února Vietnam vyhlásil národní epidemii. Ve chvíli, kdy bylo napříč bezmála stomilionovou zemí šest potvrzených případů. Přerušena byla všechna letecká spojení s Čínou a Číňanům přestala být o den později i vydávána víza. A takto striktně Vietnam pokračoval celé další měsíce. Když se někde objevilo více případů, celá oblast šla obratem do karantény. Školy a univerzity, které měly být znovuotevřeny v průběhu února, se otevřely studentům až v květnu.

Tamější dohledávání kontaktů bylo tak detailní, že se nesoustředilo jen na přímé kontakty nakaženého, ale i na ty nepřímé. Tedy také na ty, kteří se jen setkali s osobou, která se setkala s nakaženým.

Přísná opatření vedla k tomu, že 13. února bylo oficiálně jen 16 nakažených v zemi. Celé tři týdny pak nebyla hlášena žádná nová infekce, než přišla další vlna v březnu. Tu přinesli vietnamští občané vracející se ze zahraničí. A v té chvíli se zaktivoval další bod, který evidentně přispěl k tomu, že je dnes ve Vietnamu tak optimistická situace. Úřady stopovaly všechny kontakty těch, u kterých se nákaza novým koronavirem potvrdila a umísťovali je do povinné dvoutýdenní karantény. Nakažený pacient musel odevzdat vyčerpávající výčet lidí, se kterými se v uplynulých dvou týdnech potkal.

Stopovačka jako z filmu

V novinách a televizích se informovalo o tom, kde a kdy se nakažený pacient pohyboval a lidé byli vyzýváni k tomu, ať se přijdou otestovat, pokud na daných místech byli ve stejnou dobu. A když byla situace v zemi během března nejkrizovější a v jedné z největších nemocnic v zemi, Bach Mai v Hanoji, byly desítky nakažených, přišla další práce hodná Jamese Bonda.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Úřady si vytipovaly a vystopovaly bezmála sto tisíc lidí, kteří měli nějaké spojení s nemocnicí (pacienti, medici, návštěvníci a jejich blízcí) a požádali je, aby zůstali doma v izolaci a s nikým se nestýkali. Byli vyzváni, aby se přišli zdarma otestovat v momentě, kdy by se u nich objevily jakékoliv příznaky. Pro představu: tamější dohledávání kontaktů bylo tak detailní, že se nesoustředilo jen na přímé kontakty nakaženého, ale i na ty nepřímé. Tedy také na ty, kteří se jen setkali s osobou, která se setkala s nakaženým.

Hudební video od ministerstva hitem

Přímé kontakty si prošly karanténou ve zdravotních centrech, hotelech či vojenských objektech. Ještě jednou si připomeňme, že potvrzených případů je k dnešnímu dni ve Vietnamu 328. Karanténou či nařízenou izolací si přitom prošlo celkem 210 000 osob. Studie ukázala, že z prvních 270 covid-19 pacientů bylo 43 procent asymptomatických, a nebýt tak onoho dohledávání lidí s infekčním rizikem, virus by se mezi obyvateli šířil výrazně rychleji.

Vláda neustále zveřejňovala aktuální průběh situace v médiích, občané dostávali i pravidelné textové zprávy od ministerstva zdravotnictví. A když jsme u něj, to ke konci února vydalo chytlavé hudební video, které lidi učilo, jak si správně mýt ruce a další hygienické návyky. K dnešnímu dni má toto video bezmála 49 milionů přehrání.

Respekt i poslušnost

Guy Thwaites připouští, že Vietnam má s epidemiemi infekčních chorob bohaté zkušenosti, které pomohly vládu i veřejnost připravit na aktuální světovou pandemii. „Lidé tu rozumí, že se tyto věci musejí brát vážně a řídí se tím, co vláda v rámci prevence šíření dané choroby rozhodne. Mají tu daleko větší respekt k infekčním chorobám než některé bohatší země či také země, které se s nimi nesetkávají tak často,” uvedl Thwaites a jako příklad uvedl Velkou Británii, Evropu obecně či Spojené státy.

Reklama

Výběr článků