Hlavní obsah

Zelenského žena má koronavirus, prezident ve zvláštním režimu

12. 6. 2020, 21:05

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl nucen přejít na zvláštní pracovní režim poté, co v pátek testy u jeho ženy Oleny potvrdily nákazu koronavirem. Podle ukrajinských médií to oznámila tisková služba hlavy státu.

Foto: Profimedia.cz

Olena Zelenská na snímku z roku 2019

Článek

Ukrajinská ústava neumožňuje prezidentovi, aby výkonem svých pravomocí pověřil někoho jiného. Zvláštní pracovní režim ale právní řád hlavě státu dovoluje, napsal list Ukrajinska pravda. Prezidentská kancelář ujistila, že zdravotní stav Zelenskému plnit pracovní povinnosti umožňuje.

Podle některých informací se u Zelenského ani u jeho dvou dětí koronavirus neprokázal. Nyní mají každý den podstupovat testy. Prezidentova manželka Olena nevykazuje nyní žádné symptomy nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem.

Prezident omezil osobní setkání a pracovní porady bude řídit z domova on-line. Vyloučena je také jeho přímá účast na hromadných akcích a zrušeny má pracovní cesty mimo hlavní město Kyjev. Okruh osob, s nimiž je v přímém kontaktu, se zúžil na osobní strážce a nejbližší poradce, vysvětlila prezidentská kancelář.

Podle sdělení ministerstva zdravotnictví z dnešního rána přibylo za posledních 24 hodin na Ukrajině 683 potvrzených případů nákazy koronavirem, čímž se celkový počet infikovaných od začátku epidemie v zemi zvýšil na 29 753. Z nich 870 doposud zemřelo.

Reklama

Výběr článků