Hlavní obsah

Velvyslanec: Cesty do Německa zvažte, země nevylučuje karanténu

4. 9. 2020, 13:33

Německo intenzivně sleduje epidemiologickou situaci v Česku a lidé, kteří k sousedům cestují, by s tím podle českého velvyslance v Německu Tomáše Kafky měli počítat. Německo totiž zvažuje, že by lidé z Prahy nebo i celé České republiky museli při příjezdu do pětidenní karantény.

Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Místo pro testování na koronavirus na letišti v německém Düsseldorfu. Ilustrační foto.

Článek

O možnosti zavést karanténu pro Čechy hovořil už v pátek ráno náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Podle něj ale zatím nejde o definitivní rozhodnutí. „Zvažují (Němci), že by buď celou Českou republiku, nebo Prahu dali do nějakého režimu, kdy by byla potřeba pětidenní karanténa, případně v kombinaci s testem,“ řekl Smolek Radiožurnálu.

Ministerstvo důrazně varuje před cestami do Francie, o zpřísnění pro Čechy uvažuje Německo

Koronavirus

„Německé ministerstvo zahraničí intenzivně sleduje epidemickou situaci také v České republice. Hodnocení rizikových oblastí se aktualizuje týdně. K okamžitému zařazení celé země či regionu na seznam dochází, pokud je to bezprostředně nezbytné,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí.

Německé diplomatické zdroje nicméně sdělily, že Česko ještě nedosáhlo hranice k zařazení na seznam rizikových oblastí. Činí 50 nakažených na 100 000 obyvatel za sedm dní.

Pokud by se toto číslo naplnilo, není ještě automatické, že je země zařazena do rizikové oblasti, ale je to pravděpodobné. Řada významných evropských oblastí už takto v Německu klasifikována je či byla, sdělil český velvyslanec v Německu Kafka. „Doufám, že nebude působit jako šíření zbytečných obav, když řeknu, že toto je třeba mít na paměti při plánování programu pro nejbližší dny a možné cesty do Německa,“ dodal.

Česko podle vývoje nákazy v poslední době považuje za rizikovější Francii, uvedl náměstek. „Budeme ode dneška důrazně varovat a nedoporučovat cesty do Francie s tím, že v krátké době se může Francie dostat mimo náš zelený seznam,“ uvedl. Ministerstvo zdravotnictví v pátek s účinností od 14. září vyřadilo z českého „zeleného seznamu“ autonomní oblast Kanárské ostrovy, pro kterou platí výjimka z režimu nařízeného pro Španělsko.

Zelená barva značí na tzv. mapě cestovatele nízké riziko infekce. Nic na zařazení do zeleného seznamu by se nemělo měnit od 7. září ani u Chorvatska. „Včera (ve čtvrtek) jsme se dohodli, že Chorvatsko ponecháváme na našem zeleném seznamu. Budeme samozřejmě tu situaci nadále sledovat, ale zatím to riziko tam není nějak výrazně větší,“ řekl Smolek.

Reklama

Výběr článků