Hlavní obsah

Studie: Vakcína proti covidu funguje i u lidí s rakovinou, i když trochu hůř

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Brno

Vakcína proti nemoci covid-19 pomáhá i onkologicky nemocným pacientům, protilátková odpověď je ale oproti zdravým mírně opožděnější a o něco slabší. Na základě výsledků půlroční studie to v pondělí sdělila její hlavní garantka Regina Demlová. Studie Fakultní nemocnice Brno, Masarykova onkologického ústavu a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zkoumala 460 lidí.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Brněnský Masarykův onkologický ústav

Článek

Ze 460 zkoumaných jedinců bylo 80 zdravých dobrovolníků, část po ukončené onkologické léčbě a zbytek nemocných pacientů. Po očkování se nakazili tři.

Studie bude dále pokračovat. Zatím stála dva miliony korun a finančně se na ní podílely všechny zapojené subjekty.

Vedle zdravých lidí zkoumala pacienty s nádory, s hematoonkologickými nemocemi, jako je např. leukémie, ale i pacienty po ukončené léčbě hematoonkologických nemocí.

Zcela ojedinělé, ale pravdivé: koronavirus vypudil rakovinu

Koronavirus

Nemocní byli v průměru ve věku od 50 do 60 let, zdraví lidé byli v průměru čtyřicátníci.

„Vyplývá nám z toho, že podání vakcíny je určitě účinné ve smyslu protilátkové odpovědi. Ukazuje na mírně opožděnější reakci u onkologických pacientů, u kterých je oproti zdravým o něco menší,” konstatovala Demlová.

Další z garantů studie Jiří Mayer uvedl, že úmrtnost hematoonkologických pacientů na koronavirus je vysoká v desítkách procent. „Protilátková odpověď může být sice slabší než u zdravých a může rychleji klesat, ale pacienta lépe chrání,” řekl Mayer.

Některým vyléčeným se po covidu vrátila rakovina

Koronavirus

Podle studie imunita klesá zdravým i nemocným po třetím měsíci od první dávky vakcíny, u nikoho se ale neukázalo, že by ji někdo do půl roku ztratil.

Z 460 testovaných si protilátky nevytvořilo 5 lidí

Z celkových 460 testovaných si protilátky nevytvořilo pět nemocných. Podle Mayera ale nejsou protilátky jedinou obranou.

„Můžeme mít pacienta, který má postiženou linii imunitních buněk, nevytvoří si protilátky, ale má buněčnou imunitu, což je nepochybně druh ochrany,” poznamenal.

I když máte protilátky proti covidu, jděte se očkovat, radí odborníci

Domácí

Podle garantky Radky Obermannové jsou nejvíce zranitelnou skupinou lidé s chemoterapií.

„I oni vyvinuli protilátky, ale vyvíjejí se později, méně a rychleji klesají. Proto jim doporučujeme podání třetí dávky, ale také další ochranné a izolační prostředky,” dodala.

Zástupci organizací doporučují třetí dávku vakcíny nejen nemocným, ale i běžné populaci.

Unikátní česká studie: Protilátky u některých neklesají, ale stoupají

Koronavirus

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám