Hlavní obsah

Čeští vědci vyvinuli test, který rychle určí účinné protilátky proti covidu

7. 9. 2021, 12:36 – Praha

Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od těch, které přímou ochranu neposkytují. Oznámili to zástupci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV). Podle ústavu je test jednodušší a levnější než nynější způsob zjišťování hladiny účinných protilátek.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek

Článek

Test vyvinuly laboratoř Cyrila Bařinky z Biotechnologického ústavu AV a týmy Jana Webera a Pavla Šáchy z ÚOCHB v externí spolupráci s odborníkem Janem Plickou.

Zmíněné ústavy také uzavřely se společností Immunotech (zabývá se výrobou diagnostických testů) licenční smlouvu na výrobu těchto testů. Na trhu mají být do několika týdnů.

„Hlavní problém byl až dosud v tom, že ne všechny protilátky, které se v krvi pacienta po kontaktu s koronavirem či jeho spike proteinem vytvářejí, jsou schopné virus přímo neutralizovat a zastavit tak infekci buněk v organismu. Existující testy dokážou měřit pouze souhrnný signál všech protilátek rozpoznávajících spike protein včetně těch, které virus neutralizovat nedokážou,” popsal Cyril Bařinka, vedoucí Laboratoře strukturní biologie.

Spor o protilátky. Část opatření omezujících vstupy do restaurací byla nezákonná

Domácí

„Jinými slovy: nevíme, jaké závěry z naměřených hodnot vyvodit, pokud měření protilátek nedoplníme dalším složitým testováním,” vysvětlil vědec.

Čtyři hodiny místo týdne

Zatím, pokud chtějí odborníci zjistit, jak dalece protilátky chrání člověka před nákazou, je nutné u každého člověka určit celkové množství protilátek a pak ještě ověřit jejich účinnost na infekčních virech.

Bařinka sdělil, že cena těchto testů je 800 až 1000 korun a trvají asi týden. Test vyvinutý na AV podle něj zabere zhruba čtyři hodiny a měl by stát výrazně méně, konkrétní částku neuvedl.

Protilátky se jako bezinfekčnost uznávat nebudou, řekla náměstkyně zdravotnictví

Koronavirus

Jak zjistit, zda máte protilátky

Koronavirus

Vědci zkoumali tzv. spike protein viru SARS-CoV-2, na který se zaměřují i vyvinuté vakcíny. Pomocí myších modelů identifikovali několik monoklonálních protilátek, které se vytvořily po kontaktu se spike proteinem a dokázaly se na něj navázat, načež prověřili jejich schopnost neutralizovat virové částice.

„Zjistili jsme, že skutečný ochranný účinek mezi těmito protilátkami má jediná. Ta ale úspěšně neutralizovala jak původní SARS-CoV-2, tak i další známé varianty koronaviru, alfu, betu, gamu a deltu,” objasnil výsledky Jan Weber, který v ÚOCHB vede skupinu virologie.

Jak jsme promořeni? Ministerstvo chystá rozsáhlý průzkum

Domácí

Výzkumníci následně připravili diagnostický test, který měří hladinu virus neutralizačních protilátek a ignoruje ty, u kterých nelze určit míru a mechanismus účinku.

Vývoj trval něco přes půl roku

Biochemik Pavel Šácha uvedl, že test je jednoduchý, bezpečný a může ho provádět prakticky každá laboratoř. Podle Bařinky trval vývoj zhruba sedm měsíců.

Licenční dohoda, kterou uzavřely zmíněné ústavy s tuzemskou firmou Immunotech patřící do americkému koncernu Beckman Coulter, má umožnit start průmyslové produkce testů.

Vědcům se poprvé podařilo vyrobit kovovou vodu, má zlatou barvu

Věda a školy

„V současnosti je před ukončením registrace testů v Evropské unii a jejich prodej začne během září,” uzavřel Bařinka.

Reklama

Související články

Výběr článků