Hlavní obsah

Sestra při péči o pacienty s koronavirem: Jdu do igelitu

10. 4. 2020, 12:05
Právo, Petr Kozelka

Běžný chod Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se kvůli péči o pacienty s onemocněním covid-19 v těžkém stavu musel obrátit vzhůru nohama. Nejsou vizity, pracovníci byli rozděleni do týmů, které se nesmí zbytečně potkávat. Co ale zůstalo, je náročná a obětavá péče o pacienty.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Zdravotníci ve Fakultní nemocnici Brno odebírají vzorky na testování nového typu koronaviru.

Článek

Renata Vyhlídalová je dlouholetou vrchní sestrou kliniky. Současná situace je podle jejích slov prostě jiná.

„Museli jsme úplně změnit zavedený chod pracoviště. Pro snížení rizika přenosu infekce mezi personálem jsme nově sestavili týmy, které se nebudou zbytečně potkávat. Zrušili jsme lékařské i ošetřovatelské vizity, ranní hlášení lékařů, pravidelné vzdělávací akce pro zaměstnance kliniky, provozní porady a mnoho dalšího. Co je stejné, jsou pacienti, kteří nás potřebují,“ popsala sestra.

Foto: FNUSA

Vrchní sestra Renata Vyhlídalová

Nejhorší byly podle ní chvíle, kdy se pro pacienty s koronavirem připravovala lůžka a čekalo se na prvního nakaženého v těžkém stavu.

„V tom čase nám všem běžely hlavou různé myšlenky typu ano, mohu se nakazit a mohu mít i komplikovaný průběh nemoci, ano, může se stát, že nakazím své blízké, nebo že když udělám chybu, mohu nakazit tým kolem sebe,“ přiznala Vyhlídalová.

ON-LINE: Covid zabil v Česku už 99 lidí, 233 se uzdravilo

Koronavirus

„Zároveň jsme si ale všichni říkali – a kdo o tyhle pacienty bude pečovat, když ne já, která na to mám vzdělání a praxi? Musím zdůraznit, že nikdo z našich sester, záchranářů a lékařů nikdy neodmítl žádné pacienty ošetřit! Ale jak se říká, bez strachu není hrdinství,“ řekla vrchní sestra.

Klinika poskytuje pacientům špičkovou péči, jenže přístrojové vybavení na nejvyšší úrovni ani brilantní mozky lékařů některé věci prostě neobstarají. I pacienti s covid-19 potřebují částečnou nebo celkovou hygienu, polohování na boky či břicho či rehabilitaci.

Průzkum mezi lékaři: Na koronavirus je nejúčinnější lék proti malárii

Koronavirus

„To je sama o sobě fyzicky těžká činnost. Když k tomu ještě připočtete ochranné prostředky, tedy plášť, čepici, brýle nebo štít, někdy obojí, a těsnící respirátor, ve kterém se špatně dýchá, je to náročné. Navíc se cítíte jako zabalená do igelitu. Tenhle výraz se už u nás začal používat: Jdu do igelitu,“ prohlásila Vyhlídalová.

Vrchní sestra ale také jedním dechem upozornila, že krizová situace dočasně setřela některé hranice při výkonu práce. „Není neobvyklé vidět budoucí lékaře, jak dělají práci sanitářek, není neobvyklé, že lékaři pomáhají u celkových toalet pacientů nebo při polohování. A sestry, když už jsou uvnitř izolace, rovnou provedou i úklidové práce. V našem oboru byla profesní spolupráce sestry a lékaře vždy nadstandardní. Možná je to tím, že se jedná o náročnou, vysoce specializovanou práci a lékaři vědí, že se na sestru musí a mohou spolehnout. Taky si její práce váží. Funguje to stejně i naopak,“ zdůraznila.

Lékaři bez hranic jsou na krize zvyklí

Styl

Podle Vyhlídalové nelze nynější situaci zvládnout bez dobře sehraného týmu, neboť sebelepší přednosta, primář, lékař či vrchní sestra sami nedokážou nic. „Bez staničních sester, všeobecných sester, zdravotnických záchranářů, sanitářek, techniků ze všech úseků naší kliniky bychom péči o pacienty - ať už s infekcí nebo bez ní - nikdy nezvládli. Za to patří všem obrovský dík,“ složila kolegům poklonu.

I přes velké vypětí a náročnou práci posledních dnů dokázala vrchní sestra najít na situaci i něco pozitivního. „Dá se říct, že nás to víc stmelilo, a že jsme se více odhalili jako lidé. V těchto situacích si více všímáte lidí kolem sebe a snažíte se jim porozumět anebo pomoci. A nám sestrám a všem zdravotníkům nejvíc pomáhá i to, že na nás lidé za branami nemocnice myslí. Z celého srdce jim za to děkuji!“ dodala.

Reklama

Výběr článků