Hlavní obsah

Podíl nových případů covid-19 na počtu testů narostl

10. 8. 2020, 17:58 • Aktualizováno 10. 8. 2020, 18:42

V neděli sice v Česku přibylo nejméně případů nemoci covid-19 za uplynulý týden, ale podíl nově nakažených na počtu testů byl nejvyšší za posledních 14 dní. Testy v neděli potvrdily nákazu koronavirem jen u 122 lidí, ale o víkendu se obvykle testuje méně. Podíl nových případů na množství testů tak vzrostl na 4,45 procenta, což bylo nejvíce od 26. července. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pondělním 17:30.

Článek

Denní nárůst potvrzených případů nákazy se minulý týden ve všedních dnech pohyboval od pondělních 209 až po pátečních 323 pozitivních testů, což byl třetí nejvyšší nárůst od začátku epidemie v Česku.

V sobotu a neděli pak stejně jako o minulém víkendu klesl přírůstek nakažených pod 200. Zároveň se ale stejně jako o předchozích víkendech prudce propadl počet provedených testů, a to ze zhruba sedmi až osmi tisícovek ve všedních dnech jen na 5159 v sobotu a 2740 v neděli. Nedělní podíl nově nakažených na množství testů tak po dvou týdnech přesáhl čtyři procenta.

Za pondělí zatím přibylo 100 nově nakažených, takže od březnového začátku epidemie v zemi bylo potvrzeno 18 454 případů nemoci. Přes 70 procent nakažených se už z choroby vyléčilo. Nadále přibývá aktuálně nemocných s covidem-19, jejichž počet se už minulý týden dostal podle údajů ministerstva na nejvyšší hodnoty od začátku epidemie.

Nyní aktuálně nemocí trpí 5081 lidí. Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem v posledních dnech nestoupal, od čtvrtka zůstává na 390. V nemocnicích je hospitalizováno 106 lidí.

Situace není podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové alarmující. Zásadní podle ní je, že nerostou počty hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. V nemocnicích se podle údajů k pondělnímu večeru léčilo 106 lidí s covidem-19, z nichž 20 bylo v těžkém stavu.

Nejpostiženějším regionem je stále Frýdecko-Místecko, kde připadá na 100 000 obyvatel zhruba 82 nově zaznamenaných případů covidu-19 za posledních sedm dní. Následuje Klatovsko s více než 38 případy a město Praha a okres Kolín shodně s více než 27 případy. Zhruba 24 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel má okres Praha-východ.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí zveřejnilo mapu regionů podle míry rizika nákazy covidem-19, tedy takzvaný semafor. Jako regiony se zvýšeným rizikem byly na mapě uvedeny jen město Praha a okres Frýdek-Místek, které jsou na zeleném stupni, prvním ze tří.

Foto: ministerstvo zdravotnictví

 

Ostatní regiony jsou na semaforu bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy. Podle hlavní hygieničky se situace ve většině regionů zlepšila. V prvním semaforu, který představilo ministerstvo minulé pondělí, bylo na zeleném stupni devět regionů a ostatní byly bílé.

Reklama

Související témata:

Výběr článků