Hlavní obsah

Denně se teď nakazí čtvrt milionu lidí

14. 7. 2020, 4:05
Právo, znk, BBC, ČTK

Nový koronavirus se šíří stále rychleji. V těchto se dnech se jím po celém světě každý den nově nakazí bezmála čtvrt milionu lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má pandemie způsobená koronavirem potenciál se ještě mnohem více zhoršit, pokud všechny státy nebudou dodržovat základní zdravotní opatření.

Foto: Themba Hadebe, ČTK/AP

Johannesburg

Článek

„Příliš mnoho zemí postupuje špatným směrem. Koronavirus zůstává veřejným nepřítelem číslo jedna,“ zdůraznil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus během virtuálního briefingu vedeného z centrály organizace v Ženevě.

„Jestliže základní preventivní opatření nebudou dodržována, potom se pandemie může jedině zhoršovat, zhoršovat a zhoršovat,“ dodal.

V neděli WHO registrovala dosud nejvyšší denní nárůst nakažených – 230 370 tisíc, zatímco v sobotu to bylo bezmála 220 tisíc a v pátek přes 228 tisíc, což byl do té doby nejvyšší počet za den.

Ve světě už dominuje nejnakažlivější kmen koronaviru

Koronavirus

Podle agentury Reuters se celosvětově nakazilo už na 13 milionů lidí, z nichž jich na 570 tisíc zemřelo. Zatímco mezi prvním případem zaznamenaným v Číně začátkem ledna a prvním milionem nakažených ve světě uplynuly tři měsíce, nárůst z 12 milionů nakažených zaznamenaných 8. července na současných

13 milionů trval jen pět dnů.

V pondělí se kontinentem s druhým nejvyšším počtem zemřelých po nákaze stala Latinská Amerika. Podle agentury AFP registruje region přes 144 tisíc mrtvých v souvislosti s nemocí. Nejvíce lidí zemřelo v souvislosti s virem v Evropě, a to přes 202 tisíce.

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Ženy s rouškami v Pekingu

Na Jihlavsko se vrací povinné roušky

Koronavirus

Nejhůře zasaženou zemí kontinentu je stále Brazílie, která eviduje 72 100 zemřelých, tedy asi polovinu všech v Latinské Americe. Země v pondělí oznámila na 24 800 nových případů koronaviru a dalších 631 obětí.

Za Brazílií figuruje s 35 006 úmrtími Mexiko, které tak překonalo Itálii a stalo se co do počtu obětí čtvrtou nejhůře zasaženou zemí na světě. Celkem ve Střední a Jižní Americe úřady zaznamenaly přes 3,37 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 a i v tomto ohledu se tak jedná o druhý nejvíce zasažený kontinent za Severní Amerikou, která hlásí přes 3,4 milionu infekcí.

Moskvané bez roušek

Největší denní přírůstky stále evidují tři nejhůře zasažené země, a to Spojené státy, Brazílie a Indie. Ta v pondělí už druhým dnem oznámila přes 28 tisíc nových infekcí, což je nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie. Počet infikovaných se zde podle statistik za tři týdny zdvojnásobil.

V Jihoafrické republice denně přibývá až 12 000 nakažených, celkově je jich už přes 276 tisíc a JAR je na africkém kontinentě nejpostiženější zemí. Tamní úřady proto obnovily zákaz nočního vycházení a znovu zakázaly prodej alkoholu.

Foto: Themba Hadebe, ČTK/AP

Johannesburg

Zákaz nočního i víkendového vycházení kvůli šíření viru vyhlásila rovněž palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu.

Mnohde se ale uvolňuje. V Moskvě včera skončilo povinné nošení roušek na ulici, jakkoliv Rusko zůstává zemí se čtvrtým nejvyšší počtem nakažených. Ve Walesu se v pondělí otevřely zahrádky restaurací, barů a kaváren.

Otevírá se víc Finsko. Zavítat do něj mohou turisté z dvanácti zemí. Česko podobně jako třeba Švédsko, Francie, Španělsko či Británie ale mezi nimi není.

Foto: Lynne Sladky, ČTK/AP

Žena s rouškou na Floridě

Reklama

Související témata:

Výběr článků