Hlavní obsah

Jak zjistit, zda máte protilátky

23. 8. 2021, 15:43

Mnoho Čechů si v posledních týdnech nechává zkontrolovat hladinu protilátek proti koronaviru. Vyšetření se provádí ze vzorku krve v laboratoři, existuje ho však více druhů. Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké výsledky lze v různých situacích očekávat, Právu řekla Anabela Čížková z laboratoře SYNLAB.

Foto: Institute for Research in Biomedicine

Animace bispecifické protilátky.

Článek

„Vyšetření hladiny protilátek proti onemocnění covid-19 je jedinou cestou, jak zjistit, jestli jste proti této nemoci chráněni,“ říká odbornice.

Dostatečné množství ochranných látek eliminuje riziko nákazy i reinfekce neboli znovunakažení touto nemocí. Protilátky totiž umějí v těle potlačit takzvaný spike glykoprotein, kterým se virus váže na receptory cílových buněk. Organismus je schopen protilátkami prvotní útočící virus obalit a zabránit jeho vstupu do buňky, kde se potřebuje dál množit.

Jaké druhy testů na protilátky existují

Vyšetření hladiny protilátek proti koronaviru lze v České republice podstoupit ve třech různých variantách.

Tou nejčastější je test hladiny IgG protilátek, které poukazují na dříve prodělanou infekci. Tvoří se přibližně 10 až 14 dnů po objevení příznaků a v těle se drží několik měsíců, možná let. „U některých pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19 v průběhu loňského srpna a září, se IgG protilátky stále drží na vysokých hodnotách,“ říká Čížková.

Protilátky se jako bezinfekčnost uznávat nebudou, řekla náměstkyně zdravotnictví

Koronavirus

Další protilátky, které lze z krve v laboratoři změřit, mají označení IgM. Ty se tvoří přibližně pátý den od objevení příznaků a postupně narůstají. Poté však jejich hladina klesá, v těle přetrvávají zhruba dva až tři měsíce.

Poslední variantou je vyšetření protilátek IgA. Ty se vytvářejí na sliznici dýchacích cest a v tělních sekretech. Objevují se zhruba o dva až tři dny dříve než IgM protilátky a v organismu přetrvávají přibližně tři až šest měsíců.

Ať už si tedy chcete ověřit, zdali jste infekcí prošli, nebo chcete znát hladinu protilátek před očkováním či po něm, požádejte o test s názvem IgG, tedy dlouhodobých protilátek.

Test bez čekání

O kterýkoliv ze zmíněných testů hladiny protilátek proti onemocnění covid-19 můžete požádat svého lékaře nebo bez objednání v kterémkoli odběrovém pracovišti SYNLAB.

Šéf evropských imunologů: Lidé mají protilátky i 17 let po SARS, třetí dávka není nutná

Evropa

Mějte však vždy na paměti, že ideální načasování pro vyšetření hladiny protilátek je nejlépe v horizontu šesti až osmi týdnů od prodělání nemoci či po vakcinaci. V jiném případě mohou být výsledky vyšetření zkreslené.

Vakcinace protilátky zvyšuje

Pacienti po prodělaném onemocnění covid-19 mají protilátkovou odpověď velmi rozmanitou. Když pomineme jedinečnost imunitního systému či aktuální stav pacienta, hladina vytvořených protilátek je daná převážně různou virovou náloží, která nemocného zasáhne.

„Pacienti s těžším průběhem mívají větší protilátkovou odpověď než pacienti s lehkým až asymptomatickým průběhem. Těm většinou naměříme hodnoty 20, 50 či 70 AU/ml, což je spíš mírná nebo střední pozitivita. U lidí, které onemocnění zasáhlo intenzivněji, dosahují protilátky 200, 500 nebo 800 AU/ml,“ popisuje zkušenosti z laboratoře Čížková.

Protilátky po covidu nejsou vypovídající. Nechte se očkovat, radí lidem odborníci

Domácí

U pacientů, kteří prošli onemocněním covid-19, hladinu protilátek výrazně posiluje již první dávka vakcíny.

„U jedinců, kteří onemocnění covid-19 neprodělali, se hladina protilátek po druhé dávce očkování pohybuje okolo hodnot nad 200, často ale dosahuje 1000 až 2000 AU/ml i více. Ti, kteří onemocněním prošli, mají po 2. dávce očkování hodnotu protilátek vždy nad 1000 AU/ml,“ dodává odbornice.

Reklama

Výběr článků