Hlavní obsah

Nejen úředníci. Zákonodárci v Montaně schválili úplný zákaz TikToku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Helena

Zákonodárci v americké Montaně v pátek schválili úplný zákaz čínské aplikace TikTok. Pokud ho podepíše guvernér Greg Gianforte, stane se 1,1milionový stát prvním v USA, který tuto aplikaci, proslulou krátkými videi, zakáže zcela. Agentura AP ale očekává, že případ bude mít soudní dohru.

Foto: Matt Slocum, ČTK/AP

Logo firmy Tik Tok

Článek

Zákonodárci se pro zákaz, který má začít platit od roku 2024, vyslovili v poměru 54 ku 43. Už předtím v Montaně, tak jako téměř v polovině všech 50 amerických států, platilo omezení, že aplikaci nesmí nikdo z obav z čínské špionáže využívat na zařízeních vlastněných vládou.

Guvernér Gianforte v pátek neřekl, jestli zákon podepíše. Vzkázal jen, že „pečlivě zváží“ všechny schválené návrhy, které mu přijdou na stůl.

Mluvčí TikToku Brooke Oberwetterová zákon označila za „pokus o cenzurování hlasů Američanů“ a slíbila, že se firma obrátí na soudy.

Jak poznamenává AP, zatím není jasné, jakým způsobem by Montana zákon chtěla vymáhat.

Používání aplikace TikTok na vládních zařízeních už se rozhodly zakázat všechny státy takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie i Evropská Komise.

TikTok zakázaly už všechny státy aliance Five Eyes

Software

Stopka v Česku

Obdobný krok udělala i česká ministerstva. Na začátku března český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před čínským programem.

„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ prohlásil ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice nám nedávají jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal.

Varování se přitom týká i široké veřejnosti. „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mne to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.

Zakažte TikTok, burcuje polská rada pro digitalizaci

Internet a PC

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám