Hlavní obsah

Útoků na počítače od Applu přibude, varovali experti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset varovali, že v letošním roce očekávají nárůst útoků na platformu macOS od Applu. Pro útočníky se totiž stávají počítače s logem nakousnutého jablka atraktivnějším cílem, jak roste jejich popularita mezi uživateli.

Foto: archiv výrobce

Ilustrační foto

Článek

„Podle aktuálně dostupných přehledů a statistik počet uživatelů zařízení od společnosti Apple stále roste a s nimi se přirozeně bude zvyšovat i počet útoků,“ konstatoval Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře Esetu v Brně.

Zároveň nastínil, jak budou kybernetické nájezdy vypadat. „Očekáváme, že příští rok uvidíme jak jednodušší útoky na uživatele platformy macOS, jako může být nedovolené těžení kryptoměn či krádeže citlivých informací prostřednictvím infostealerů, tak pokročilejší útoky na zranitelnosti operačního systému, za kterými stojí vlády a organizované skupiny,“ varoval Kropáč.

„Již nyní se také objevují typy útoků prostřednictvím trojanizovaných aplikací nebo hacknuté klony softwarových balíků, které mohou stahovat a instalovat zadní vrátka, takzvaný backdoor, se schopnostmi vzdálené správy. Následující měsíce tak ukážou, jak se všechny tyto hrozby projeví v našich statistikách,“ doplnil bezpečnostní expert.

Podvodníci se zaměřují na lidi, kteří pomáhají Ukrajincům, varuje statistický úřad

Bezpečnost

Adware vévodí hrozbám

Mezi nejrozšířenější kybernetické hrozby v Česku přitom patří v případě platformy macOS adware. Jde o škodlivé kódy, které nadměrně zobrazují nevyžádanou a agresivní reklamu. „Adware si často můžeme stáhnout sami v domnění, že stahujeme nějakou legitimní a známou aplikaci nebo hru. Můžeme při vyhledávání například kliknout na sponzorovaný odkaz, jehož autory jsou ale útočníci. Jakmile je adware jednou přítomný v zařízení, je poměrně obtížné ho odhalit, protože si nemusíme varovných ukazatelů hned všimnout nebo je zaměníme za nějaký jiný problém,“ konstatoval Kropáč.

Častým zdrojem adwaru bývají ale podle něj také neoficiální obchody třetích stran či veřejná fóra. Na nich se často vyskytují aplikace a hry zadarmo, případně s atraktivnější cenou ve srovnání s oficiálním obchodem. Takové programy ale mohou obsahovat adware. Právě proto je vhodnější stahovat aplikace pouze z App Store.

„Pokud budou uživatelé aplikaci využívat dlouhodobě, je rozhodně bezpečnější, a v konečném důsledku výhodnější, stáhnout aplikaci v oficiálním obchodu i za plnou cenu. Jakmile je adware v zařízení přítomný, může se dlouho skrývat a představovat tak riziko pro naše osobní údaje či vystavit zařízení útokům jiným typem malwaru,“ uzavřel bezpečnostní expert.

Vůbec nejrozšířenějším škodlivým kódem pro platformu macOS byl v uplynulém měsíci adware Pirrit s více než třetinovým podílem. Hranici desetiny všech zachycených případů v prosinci překročily podle něj také další dvě rodiny. Druhá příčka patří trojskému koni Proxy.Agent, ten se objevuje na předních místech statistiky pravidelně už od poloviny loňského roku. Trojlístek nejrozšířenějších hrozeb pro platformu macOS pak uzavírá trojský kůň Downloader.Adload.

Adware dál terorizuje majitele počítačů od Applu

Bezpečnost

Reklama

Související články

Podvodníci cílí na žadatele o příspěvky

Podvodníci na internetu vy­užívají aktuální problémy Čechů a cílí na ně individuálně. Tyto sofistikované případy jsou podle odborníků stále častější....

Výběr článků

Načítám