Článek
"Povinnost se nebude vztahovat na výplaty mezd, platů a ostatních odměn za práci, platby z důchodů, z důchodového pojištění, výplat z penzijních fondů," vyjmenoval některé položky mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.
Případná sankce nebude hrozit ani lidem, kteří částku vyšší než oněch 15 tisíc eur budou v hotovosti ukládat v bankách, nebo si ji uschovají u notáře.
Zákon nebude možné obejít převodem částky na cizí měny, protože v takovém případě se limit bude přepočítávat a v příslušné hodnotě bude stále platit.
Pokutu dostane ten, kdo peníze v nedovolené výši bude předávat, ale i ten, kdo je dostane. Minimálně to bude 10 tisíc korun. Horní limit bude pětimiliónový.
Zákon procházel několik let
O zákon, který by platby v hotovosti omezil, usilovala na začátku roku 2002 i vláda Miloše Zemana. Podruhé se norma do Sněmovny dostala v květnu roku 2003. Celou procedurou prošel až koncem letošního dubna. Poslancům zákon vrátili senátoři. Nelíbil se jim půlmiliónový limit a chtěli jej zvýšit na jeden milión. Dolní komora ale odhlasovala svou původní verzi.
Jedinou stranou, která se proti zákonu celou dobu stavěla byla ODS. Její zákonodárci tvrdili, že zákon zvýhodňuje banky, nebo že se jeho přijetí nevyplatí. Úspory na únicích nebudou tak výrazné. Podobný limit má v Evropě jen Itálie, Belgie a Francie.
Jiní jeho kritikové tvrdí, že normu bude snadné obejít tím, že plátce sumu rozdělí do několika menších částek.
Změní se platby za auta a byty
Zákon bude znamenat změny pro firmy, které jsou zvyklé inkasovat za své služby od lidí hotovost. Tedy například prodejci automobilů nebo realitní kanceláře. Ti, kdo si nyní budou kupovat byt, budou muset platit buď bankovní převodem, případně k platbě využít prostředníka, například notáře.
"Toto omezení vítáme, protože pomůže zprůhlednit finanční transakce. Pravděpodobně budeme vozy předávat až poté, co dorazí částka od plátce na náš účet," řekla Právu po přijetí zákona mluvčí řetězce autobazarů AAA Auto Magdalena Drsová.