Hlavní obsah

Gazprom: Cenový strop na ruský plyn? Zastavíme dodávky

16. 10. 2022, 14:26

Snaha zavést cenový strop na zemní plyn z Ruska povede k zastavení dodávek této suroviny. Řekl to v neděli generální ředitel ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller. Vyjádřil se tak v podobném duchu jako prezident Vladimir Putin, který na toto riziko upozornil už dříve. Zavedení stropu na ruskou ropu a plyn prosazuje Evropská unie a skupina vyspělých zemí G7.

Foto: Olesya Astakhova, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Takové jednostranné rozhodnutí je samozřejmě porušením současných smluv a povede k ukončení dodávek,“ řekl Miller v ruské státní televizi. Evropští zákazníci začali nákup energetických surovin z Ruska omezovat po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Gazprom pohrozil zastavením dodávek plynu do Moldavska

Putin v září pohrozil zastavením dodávek energií, pokud EU zavede cenový strop. Varoval také, že Západ bude v zimě mrznout, a vypůjčil si k tomu přirovnání o zmrzlém vlčím ocasu z jedné ruské lidové pohádky.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v neděli v televizi Rossija 1 řekl, že za případné zavedení cenového stropu zaplatí obyvatelé států podporujících toto opatření. „Mnoho zemí už teď čelí důsledkům svých neuvážených rozhodnutí. A když podpoří tento strop, zaplatí za to cenu obyvatelé těchto zemí,“ uvedl Peskov.

Rusko je po Saúdské Arábii druhým největším vývozcem ropy a největším vývozcem zemního plynu na světě. Když dodávky surovin zastaví, pravděpodobně to otřese světovým trhem s energetickými surovinami, uvedla agentura Reuters. To by znamenalo, že světová ekonomika by se musela vypořádat s ještě vyššími cenami ropy a plynu než dosud.

Akcie Gazpromu prudce klesly a stáhly s sebou celý index

Reklama

Související témata:

Výběr článků